Поемам като свой личен ангажимент да се узнае истината за българите, станали жертва на Гладомора, заяви професорът по история Володимир Сергийчук от Киевския национален университет "Тарас Шевченко".
Той пристигна у нас по покана на Атлантическия съвет във връзка с 85-ата годишнина от геноцида, наложен от Йосиф Сталин през 1932-1933 г. над Украйна и над украинците, живеещи в други части на тогавашния Съветски съюз.
Сред милионите, загинали от гладна смърт, има около 100 хиляди българи.
Проф. Сергийчук напомни, че и днес руските власти не признават Гладомора за геноцид, като твърдят, че по онова време от глад са страдали всички народи в Съветския съюз.
Историкът посочи признаците, доказващи, че става дума за умишлено предизвикан глад с цел физическо унищожение.
На първо място, чрез насилие са иззети всички хранителни продукти, като за неподчинение са се налагали жестоки наказания. За пет укрити житни класа хората са били наказвани с дългогодишна каторга или със смърт. Такава е била съдбата дори на майките, търсещи случайно неожънати класове по нивите, за да спасят гладуващите си деца - тези жени са били наричани от Кремъл презрително "фризьорки".
Конфискуваното жито е изнасяно в чужбина.
По данни на германски дипломати, през Гладомора умират около 10 милиона души, посочва проф. Сергийчук. Една трета от тях са деца.
Същевременно на хората, които са искали да потърсят хляб в съседни райони на Русия или Беларус, е наложена забрана за придвижване. Не са им издавали билети за влаковете, а тези, които са тръгвали пеша, не са допускани извън територията на Украйна. Съветските власти предизвикват глад и в Кубан и Казахстан, където има компактно украинско население. Там също е наложена забрана за придвижване, но тя важи само за украинците. Документите показват, че над 60 района в Сибир са приели гладуващи казахи.
Друго доказателство за умишления характер на трагедията е информационното затъмнение, наложено от режима. Москва категорично отрича, че украинците гладуват. На западни интелектуалци, сред които Бърнард Шоу и Анри Барбюс са показвани режисирани картини на благоденствие, за да бъде убеден светът, че гладът е измислица. В други случаи директно са били подкупвани журналисти - такъв е случаят с Волфганг Дюранти от "Ню Йорк Таймс".
Малцината украинци, които успяват да избягат в Германия, разказват какво се случва и събират помощи. Властите отказват да ги предадат на гладуващото население, което е доведено до ръба на унищожението.
За да спасят децата си някои семейства се хранят с труповете на починалите си близки. В някои случаи дори са убивали едно от децата, за да нахранят останалите. А ужасът и болката от преживяното остават дълго, след като гладът е отминал.
Цели села се обезлюдяват напълно, защото не остават живи хора. Впоследствие в тях режимът заселва руснаци и беларуси, като променя имената на населените места, за да заличи напълно тяхната автентичност.
Масово се закриват украински училища и вестници и на тяхно място се създават рускоезични.
На много места е наложена насилствена русификация и хората се страхуват да се заявят като украинци.
Българите също са подложени на подобен терор. В Коларовски район, където преобладава българският етнически елемент, през 1926 г. населението е около 46 хиляди души, до 1932 г. нараства на 568 46, а след Гладомора - при преброяването през 1937 г., е 366 00 души.
Заличена е идентичноста на немалко български села.
Пълната картина за жертвите на геноцида не е известна, тъй като сталинският режим засекретява съществуващите документи, а за голямата част от починалите изобщо липсват такива. И до днес има много масови гробове от времето на Гладомора, които не са проучени.
Сега историците проследяват единствения архив, съхранен в относителна цялост - този на началните училища, за да придобият представа за мащабите на трагедията. Документите показват, че в началото на 1930-те години класовете са средно с 50 деца. След Гладомора от 50 остават около 10, на много места дори не са образуват паралелки в първи клас. На други се правят смесени класове от деца, родени в две поредни години.
Училищните архиви показват, че през 1932-33 година в Украйна загиват между 3 и 3.5 милиона деца.
Историята помни още два гладомора - през 1921-1922 и 1946-1947 г.
karamazov
на 12.12.2018 в 14:41:01 #5hmmm, Ти като нямаш никакви оправдателни аргументи за геноцида на руснаците над украинците отново тикаш под носа ни американците, които нямат нищо общо с това! Пак хленчове!
psp_11
на 12.12.2018 в 12:45:05 #4dad на 12.12.2018 в 11:09:02 ==== Само да допълня... 1. Трябва да се има предвид НЕП (1921г), които дава земя на селяните.. 2. До 1928 год. повечето селяни са продали земята си и са отишли в градовете, с което се прави комасация на земята. Тези, които са я изкупили, са намали селяни да я обработват и големи пространства се пръвращат в пустеещи земи (периода 1993-2004г. в България). ===== Геноцид се използва само на етническа основа.. затова е невъзможно да се определи геноцид по националност..(арменски, български, украински и т.н.)..
hmmm
на 12.12.2018 в 12:29:22 #3Геноцид е турското робство, не някакви идеологии за колективизация. Атлантическия "съвет" с удоволствие би приел геноцид над сърбите в Косово както става в момента. Изобщо тези марионетки са ясни каква цел имат, какви промивки искат да вкарват. То не беше джендърски конвенции и мигранти, то не са ежедневни подстрекателства по поръчка от зад океана срещу който те кажат, новите "българи" такива трябва да бъдат - немислещи изгейчени ислямизирани и циганизирани според атлантическите им "ценности"
karamazov
на 12.12.2018 в 11:47:57 #2dad на 12.12.2018 в 11:09:02 Този път си уцелил точно!Именно частната собственост върху всичко, не само върху земята, води до стабилно производство с високо качество и достатъчно количество.Колективизацията не е "грешка на растежа", а преднамерено и идеологически мотивирано действие на диктатурата.Наложено насилствено и съзнателно от властта в Съветска Русия.Без никакво съобразяване с желанията и възможностите на украинското население.А това е геноцид.Съзнателно действие срещу един народ с цел да му се изземе хранителната продукция, дори под страх от смъртно наказание!Това не е грешка, а истински геноцид!Нямаш право да обвиняваш този, на който децата му умират от глад защото са му отнели произведения от него хляб в крадливост и мързел.Нямаш!
dad
на 12.12.2018 в 11:09:02 #1Напълно в духа на антируската кампания в горната статия се използват тенденциозно данни и определения.Например:твърди се че от глад през 32/33 год.са умрели над 100000 българи.Същевременно в Коларовски район-с най голяма плътност на населението през 32 г са преброени 56000 българи.Гладомора е засегнал само селските райони.Градовете са били обезпечени с някакъв разполагаем минимум и не са засегнати.Защо обаче се стига до този масов глад,предизвикал по различни (научни) данни смъртта на 1.5 до 3.5 милиона (а не 10 милиона,както тенденциозно се твърди в статията).Причина за това е предприетата КОЛЕКТИВИЗАЦИЯ на селското стопанство през 1928 г.,срещу която са се обявили болшинството украински селяни,които за разлика от другите републики са били частни собственици на земята.Съпротивата се е изразявала в лоша обработка на вече кооперираните земи (бивши частни),в ре зултат на което реколтата намалява.Това разбира се става ясно едва след жътвата.Друга причина е укриването и кражбите на селскостопанска продукция,което принуждава да се издаде декрет за тежки наказания,в т.ч и смъртно.Трета причина за недостига на пшеница е нежеланието на кредиторите на Русия да приемат изплащането на дълговете в злато,а само в жито. Не можеда се отрече строгостта на властта по отношение на селяните,довела до масово измиране от глад,но това се дължи на факта,че:Украйна винаги е била най-големия производител на зърно,знаело се е,че бившият частник,сега колхозник има много начини да скрие за собствена консумация част от реколтата. Властта се е усетила за грешката си едва,когато жертвите стават масови и предприема мерки за снабдяване с храна,но тогава и информацията и транспорта са били бавни и оскъдни.Не може да се твърди,че целта на властта е била да унищожи украинските селяни (кой след това ще обработва и произвежда),да се говори за геноцид е преднамерено.По-скоро това е вследствие на грешки в ръководството,грешки на растежа,а също и на упоритата съпротива на бившите частници и саботажа на колективизацията.Частникът в Украйна,както и у нас държи сам да си обработва земята.Отнемат ли му я за колективно ползване,той изведнаж губи стимули,става мързелив и крадлив.