Русия съжалява, че не й беше разрешено да реализира проекта “Южен поток”. Това заяви руският лидер Владимир Путин, цитиран от руски медии.
Разбира се, съжаляваме, че не ни дадоха да реализираме „Южен поток”. Но аз попитах нашите колеги днес (по време на Петербургския международен икономически форум – бел.р.) – Защо не се борихте по-рано за осъществяването му? Страните, които бяха заинтересовани, България, други държави. Те можеха да се обърнат към Европейския парламент – да обяснят важността на този проект за страните им, да обсъдят открито. Не говоря, че е било необходимо да проявят агресия, но можеха да обяснят, каза той.
Ние в Русия изхождаме от това, че е нужно диверсифициране на енергийните доставки по южното направление. Но ЕП прие решение, според което „Южен поток” се обяви за несъответстващ на интересите на ЕС. Европейската комисия изпрати писмо на правителството на България, потвърдено беше решението на ЕП и българското правителство прекрати подготвителната работа. И българското правителство направи така, че всички работи бяха прекратени, добави Путин.
Как бихме могли да започнем полагането на тръбопроводна система в морето, да похарчим 9 милиарда евро, да потопим този метал в морето без право да влезем на българска територия? Разбира се, че осъзнахме това и прекратихме по-нататъшната работа. Не ни беше разрешено да го направим, не сме се отказвали, продължи руският президент.
Той подчерта пред международни журналисти, че газопроводът „Северен поток-2” не се явява алтернатива на „Южен поток”.
„Международният консорциум предложи проектa „Северен поток” да бъде продължен и да се изгради втора тръба, „Северен поток-2”. Трябва да заявя, че той не се явява алтернатива на „Южен поток”. И не се конкурира с никого в този смисъл”, изтъкна той.
hmmm
на 18.06.2016 в 23:08:53 #15Това троловете като friend си мислят че с кампании водени от опорни точки от типа "всичко за нас" ще постигнат нещо освен да настъпят лопатата за пореден път по чужда поръчка. Руснаците имат ресурса. Руснаците имат технологията, капитала, ноу хау, опит и физическите активи за построяването на газопровод. Руснаците знаят и как да го опазят от крадливи мижититурки, но крадливите мижитурки се правят на експерти по газа и квичат с лъжите си точно по тези неща, които целят да опазят газопровода от кражби и набези лъжат с престорен интерс за такси и цени и какво ли не. Съвсем ясно е че България губи от неосъществяването на жизненоважна газова инфраструктура, и то не само от това че подаването от Украйна ще бъде спряно.
hmmm
на 18.06.2016 в 22:38:31 #14friend ти докога ще ЛЪЖЕШ? Не стига че си противоречиш че картата била от еди си кога пък медията казвала еди си какво. Тези глупости и лъжи за земята, не вървят дори ЕС не може да разреши за себсе си все още продажба на земя току така, така че ми разпъвай тролски локуми тук. Ето карта която ясно показва кое откъде минава, с турската икономическа зона има договор още от 2009г. Морската граница на България с Румъния дори не е уточнена и е условна, а ти продължаваш да пише лъжи и да увърташ около тях типично по тролски. http://www.gazprom.com/f/posts/81/660630/seaway_eng.jpg
friend
на 18.06.2016 в 22:32:03 #13/bivol.bg/wp-content/uploads/2014/06/letter_beh_to-mee_ssttbvssbg-draftprops_13-12-2013-1.pdf
friend
на 18.06.2016 в 22:08:30 #12Q99 Вестникът цитира представители на българското министерство на икономиката, енергетиката и туризма, според което е справедливо земята под бъдещия газопровод да остане българска собственост. Вторият принципен момент е искането на България да получи контролен пакет акции в бъдещето смесено дружество, за да може да определя размера на транзитните такси, докато руската страна се стреми да придобие 51 процента от смесеното дружество и собствеността върху земята под тръбата. Третото ключово противоречие, посочва "Комерсант", е настояването на България да бъдат построени нови газопроводи, което влиза в разрез с желанието на Русия да бъде използвана действащата българска газопреносна система. Заради разногласията, експертите не могат да определят маршрута и цената на "Южен поток". В руското министерство на енергетиката обаче са оптимисти, че на вчерашните преговори са станали промени към по-добро. Руският анализатор Михаил Корчемкин отбелязва, че ако България за пореден път не изпълни своите обещания, то Русия има резервен вариант за проекта - Румъния. Той обяснява, че това би била поредната малка географска неприятност за "Газпром", тъй като Румъния не граничи с Турция и трасето на газопровода ще трябва да премине през изключителната икономическа зона на България или на Украйна. Ето чети : http://www.tvevropa.com/bg/news/economics/view/18847. Това е руска информационна агенция, а не наша или европейска.
friend
на 18.06.2016 в 21:08:06 #11Моника, А какъв е нашият интерес? До сега никой не каза. Всъщност единствено Путин каза, че България губи 400 милиона. Как достигна до тази цифра така и не разбрахме, тъй като преговори за цената на транзита не са водени.
friend
на 18.06.2016 в 21:05:52 #10Q99 Много добре, че си намерил и картата http://www.mediapool.bg/rumaniya-namesi-yuzhen-potok-i-nabuko-v-granichniya-spor-spored-poslanika-y-bilo-nedorazumenie-news190954.html Ха сега си помисли малко кой лъже. Картата е от 2012г. Сега, когато Русия е в обтегнати отношения с Украйна фактически няма граници. Няма делимитация между Украйна и Русия. Ти би ли строил газопровод за много милиарди, който минава през една зона, която утре може да остане в чужда държава? И като така газопроводът трябва да мине (по старото трасе) през една неделимитирана или поне спорна зона с Украйна и през Румъния за да стигне до България. И двете страни са против ЮП. Никога не съм казвал, че тръбата ще трябва да мине през Грузия. ".....а в най-лошия случай за малко през румънската част, което не е проблем." Не знам защо така подценяваш Румъния.??? Като гледам...гледам, май остава само едни дестинация и то е през Турция. Там поне границата е уточнено още по времето на Соца и няма спорна акватория. Е да ама турците поставиха много ясно въпроса: До сушата, южно от нос Игнеада тръбата се строи от руснаците. На територията на Турция собствеността е на Боташ. У нас руснаците искаха собствеността на тръбата да бъде 50/50, но собствеността на земята да бъде руска. Затова изкупиха огромни територии чрез подставени лица. Потърси малко и ще намериш.
monica-st
на 18.06.2016 в 18:36:27 #9Южния поток не е в интерес на Вашингтон. "България следователно е жертвената пешка в тяхната анти-Руска игра."
Q99
на 18.06.2016 в 17:27:45 #8Френдчето пак е успяло да спечели еднолично приза "Глупост на седмицата". Като започнем с малоумното твърдение в т.1 как лично Путин се занимава да "измисля" газопроводите, нефтопроводите, водопроводите и т.н в цяла Русия , а то се случвало по "бойковски", можем веднага да се ориентираме, че нататъка следват простотия след простотия в типичен френдски стил, демек на лъжа и пещерна русофобия. Подготвящият се договор по въпросният проект никога не е бил показван в публичното пространство, така че всичко по него са най-различни спекулации. Особенно това, че земята трябвало да бъде руска собственост. Но, върхът на френдщината са разсъжденията относно преминаването на тръбата през изключителните икономически зони на Грузия и Украйна. Ето тук има карта, която показва тези зони в Черно море при първоначалния проект: http://www.mediapool.bg/rumaniya-namesi-yuzhen-potok-i-nabuko-v-granichniya-spor-spored-poslanika-y-bilo-nedorazumenie-news190954.html Добре се вижда, че Грузинската зона изобщо няма как да влезе в трасето. Колкото до Украйна, след загубата на Крим по-голяма част от бившата й зона е вече руска и трасето вече няма нужда да минава през турската част, а в най-лошия случай за малко през румънската част, което не е проблем. Толкова по поредната доза първобитна френдщина.
hmmm
на 18.06.2016 в 13:15:33 #7Цепеница, тази мантра с изгодата отдавна не върви, проектът бе спрян под натиск и по политически, а не по икономически причини.
Цепеница
на 18.06.2016 в 12:54:10 #6две са вълшебните думички другарю ПУТИН -"взаимна изгода " . ако проумеете това , нищо и никой няма да спре и двата потока , особено "юЖЕН" !
hmmm
на 18.06.2016 в 12:07:30 #5friend аз казах че си хванат десетки, вече станаха стотици пъти в лъжа. Както лъга че щатите не са казвали че Иран е причина за ПРО, така лъжеш и сега. batnasko е прав че изобщо не си за тук. Точките ти не важат, особено за териториалните води и другите глупости.Това не ти някакво изследване за добив на ресурси, това е проект на дружества и частни комапнииза транзит, никакви териториални води освен нашите и тези на руснаците не засяга тръбата ходи да си буташ опорните точки някъде другаде. Умряхте с тези пропаганди никой вече не ви вярва, боклуци.
hmmm
на 18.06.2016 в 11:49:33 #4"Проектът беше измислен от Путин по бойковски..." Още тук спрях да чета, такава глупост , може да изтърси само някой платен олигофрен. И децата разбраха че тези потоци са европейски проекти за снабдяване на европейските страни с газ. Дори самата Меркел не веднъж го е казвала, дори американците го пишат, да се напъва някой да лъже и да увърта е просто смешно http://www.wsj.com/articles/germanys-merkel-defends-russian-gas-pipeline-plan-1450447499
friend
на 18.06.2016 в 10:15:41 #3Хмммм 1. Проектът беше измислен от Путин по бойковски и беше подписан само заедна нощ от Станишев, който дори и нямаше представа, че ще подписва такова нещо. Потърси малко по вапроса. 2. Имаше идея да бъде изцяло с руско финансиране, но всъщност още от самото начало ние участвахме 680 милиона!!! 3. От нас се искаше да участваме ъс земята, за която обаче се искаше да бъде руска собственост. Искаше са да не може трета страна да транзитира по него, като българската мрежа трябваше да бъде част от него. Това не ни позволява да допускаме друг газ от други страни. Това означава, че ние не участваме в строежа в морето, но участваме с цялата мрежа на сушата, включително с газохранилищено Чирен, което е отнационално значение. 4. Колкото до границата... Граница има между Украйна и Румъния, между Румъния и България, между българия и Турция и между Турция и Грузия(като страна от бившия СССР. Всички тези граници имат две части: Териториални води и Изключителна икономическа зона. Понятието Международни води не е валидно за Черно море. Ето ти доказателство, че лъжеш. Границите се събират в една точка, и то в западната част на морето, така че Русия трябва да мине единствено през Грузинската икономическа зона за да мине през Турция и това е възможно, защото русия няма граница с Грузия. Ако ис када мине през централната точка, то тръбата неминуемо ще трябва да мине през водите на Украйна, България, Румъния и Турция.... може да е с няколко метра, но трябва да минепрез чужда територия. Тръбата има обем, а точката не!!! Следователно Русия за да мине през точката, трябва да се договаря със всички страни. Ако мине по на север... трябва да се договаря с Украйна иРумъния. Най-лесно ще и е да мине през Турция, но с всичи се изпокараха. Това е! Мисли преди да лъжеш!!!! Троле.
hmmm
на 18.06.2016 в 09:45:19 #2трола friend отнов блъска лъжи и опорни точки 1 Проектът е и ЕВРОПЕЙСКИ, ЕС е страна по проекта, щом са се договоряли да го правят значи не само са го искали от ЕС, но е и нужен, Путин точно това казва, тръбата от север не е алтернатива на тази от юг. 2 Абсолютна лъжа, дори след това имаше предложение да се строи изцяло с руско финансиране. 3 Отново абсолютна лъжа. Физически тръбата до нас минава в международни води, а не в тези на Турция Румъния Грузия или които там е типосал трола, останалото са договорки за разклонения на който иска, точно затова маршрута впоследствие може да се сменя и последният вариант е да свършва в Австрия, а не в Италия.
friend
на 18.06.2016 в 09:15:25 #1Путин да не се прави на жертва на ЕС. 1. Никой не е заявил, че ЕС иска потока. 2. Условията които Русия ни беше наложила при подписването бяха неизгодни за България. 3. Физически потокът няма как да стигне до България без съгласието на Турция и Румъния и Украйна, с коитоРусия е в лоши, по-лоши и най-лоши отношения. Руснаците така са направили границата в морето (без участието на България), че сега могат да излязат само през Турция без да искат съгласието на другите страни.