България има дългосрочно сътрудничество с Русия в областта на енергетиката, което има стратегически измерения. Наблюдаваме дълбоки промени в енергийната и в частност в газопреносната инфраструктура и в резултат на тях България развива потенциал за бъдеща дистрибуция на природен газ към Югоизточна и Централна Европа.

Това заяви президентът Румен Радев в рамките на дискусията на Петербургския международен икономически форум, съобщиха от пресцентъра на президентството.

Припомняме, че държавният глава е на посещение в Русия, където вчера вече се срещна с президента Владимир Путин и двамата обсъдиха сътрудничеството в енергетиката. 

Днес двамата влязоха в спор относно цената на газа и проекта "Южен поток". 

Българският държавен глава отново подчерта, че ценовата политика е съществен елемент.

Путин видя развитие в отношенията, а Радев поиска още газ и покани Русия за "Белене"

Путин видя развитие в отношенията, а Радев поиска още газ и покани Русия за "Белене"

България продължава да модернизира и разширява своята газопреносна мрежа

Президентът Путин заяви, че цената на природния газ е обвързана с цената на нефта и определи това като "справедлива цена". По думите му България е загубила от спирането на проекта "Южен поток". Според руския държавен глава това не е било суверенно решение на страната ни, а загубените инвестиции в "Южен поток" представляват цената за евроинтеграцията, която България плаща.

Радев заяви, че не може да се съгласи с твърдението, че суверенитетът на България е бил ограничен. "Южен поток" не беше проект само на България, а европейски проект и решението е било общо. Румен Радев подчерта и че независимо от сегашната сложна формула за формирането на цената на природния газ, ние трябва да гледаме отвъд днешния ден.

В рамките на дискусията на въпрос за ефекта от наложените на Русия санкции отговориха президентът Румен Радев и министър-председателят на Словакия Петер Пелегрини.

Българският държавен глава посочи, че санкциите са метод с икономически средства да се променят политически позиции. От такива решения страда бизнесът, а те засягат освен страната, на която са наложени и страните които ги налагат.

Често пъти санкциите не са ефективно решение, засягат широки слоеве на населението и създават негативен ефект срещу подобна политика.

България има негативен опит със санкциите срещу бивша Югославия, в резултат на които се появи черен пазар и организирана престъпност, припомни още президентът.