Китай и Русия продължават да се възползват от световната криза с коронавируса за разпространяване на фалшива информация и друга онлайн дезинформация.

Това се посочва в актуализирана оценка на екип към Европейската служба за външна дейност, който има за задача да осветли подобни дигитални тактики, информира "Политико".

Групата, наречена Източен Стратком (East Stratcom) и чиито мандат включва опровергаване на фалшиви новини с произход от Русия, съобщи, че от края на януари има повече от 150 случая на прокремълска дезинформация, свързана с пандемията. Сред тази информация има твърдения, че Европейският съюз е на ръба да се разпадне заради неадекватния отговор на националните правителства срещу Covid-19.

В социалните мрежи пък се разпространяват истории, често насърчавани от руски медии като RT и Sputnik, които подчертават как Кремъл е по-добре подготвен от западните правителства и как някои страни членки на ЕС хвалят предоставена от Москва и Пекин помощ.

До момента тези послания все още не са достигнали до по-широката част от обществото, предимно остават в рамките на проруската и прокитайската онлайн маса, особено в държави като Италия, Испания и Гърция.

Авторите на проверката отбелязват, че в ЕС и на други места координираните дезинформационни послания имат за цел да посочат уязвимите малцинства като причина за пандемията и да предизвикат недоверие в способностите на демократичните институции да отговорят ефективно. Също така се подчертава, че някои държавни актьори се опитват да експлоатират обществената здравна криза, за да прокарат геополитическите си интереси, често като директно поставят под въпрос дали може да се вярва на Европейския съюз.

Русия и Китай отхвърлят обвиненията.