Въпреки обявеното преди около две седмици решение на руския президент Владимир Путин да се изтегли основният контингент от Сирия, повече неща са прехвърлени в близкоизточната страна, отколкото са изтеглени към Русия. Това показва анализ на Ройтерс.
Когато Владимир Путин обяви решението за изтегляне на основния руски контингент от Сирия, имаше очаквания, че „Яуза”, руски военноморски ледоразбивач и един от основните плавателните съдове за транспортиране, ще се прибере на пристанището си в Арктическия океан.
Вместо това, три дни след обявеното на 14 март решение от Путин, „Яуза”, част от „Сирийския експрес”, прякор, даван на корабите, които поддържат доставките за руските сили, напусна руското черноморско пристанище Новоросийск към Тартус – руската морска база в Сирия.
Ройтерс отбелязва, че корабът се е движел бавно и е бил с тежък товар. Осведомителната агенция смята, че през последните две седмици в действителност Москва е доставила повече оборудване в Сирия, отколкото е върнала в Русия през същия период.
Не е известно корабите какъв товар пренасят и какво количество бойна техника е върнато с руските транспортни самолети, придружавани от бойни самолети.
Медията подчертава, че Русия интензивно работи за поддържане на военната си инфраструктура в Сирия и за подпомагане на сирийската армия с доставки, така че светкавично да действа в страната при необходимост.
Русия оперира във военновъздушната база „Хмеймим” и в морската база Тартус. Руският лидер подчерта, че страната му ще поддържа и двете бази.
„Откакто основната част от силите де факто остана там, няма причина за намаляване на трафика”, каза Михаил Барабанов, изследовател в базирания в Москва военен институт CAST.
„Доставките за сирийската армия остават значителни също”, добави той.
Москва не разкрива размера на силите си в Сирия, нито дава подробности за частичното изтегляне.
В Ройтерс са калкулирали, че около половината от ударните сили в Сирия са се върнали в Русия в дните след публичното обявяване на частичното изтегляне. Остава в тайна колко точно самолета са изтеглени, но анализи показват, че около 36 руски бойни самолета са базирани в Сирия.
Обработка на официална информация, споделяне на информация от източници от морската сигурност и снимки на блогъри за преминалите през Босфора руски кораби от Черно море към Средиземно море показва, че няма признаци „Сирийският експрес” да е намалял.
Анализът на осведомителната агенция показва също, че Русия заменя всеки боен кораб, който се е изтеглил от Средиземно море с нов. Това означава, че корабите могат лесно да достигнат до сирийското крайбрежие и да защитят товарните плавателни съдове. Също предоставят опция Москва да изстрелва крилати ракети от морето.
Според руски медии и данни на Bosphorus Naval News – турски онлайн проект, Русия изглежда има повече от 12 военни кораби в Средиземно море.
Русия няма твърде много кораби, които може да поддържа в Средиземно море. Ролята на силите е да се подсигурят дейностите на „Сирийския експрес”, това се демонстрира пред Запада и пред Турция, каза още Барабанов.
Военното министерство на Русия не е отговорило на въпроси руските военноморски сили какво правят в акваторията и дали планират намаляване на присъствието.