Доналд Тръмп е култивиран като руски актив в продължение на 40 години и се оказва толкова изключително готов да пропагандира антизападната пропаганда, че в Москва празнуваха, коментира бивш шпионин на КГБ пред Guardian.

Юрий Швец, изпратен във Вашингтон от СССР през 80-те години, сравнява бившия президент на САЩ с "Кембриджската петорка", британски шпионски пръстен, предал тайни на Москва по време на ВСВ и ранните години на Студената война.

Сега на 67 години, Швец е ключов източник в "Американски Компромат", нова книга на журналиста Крейг Унгер. Книгата изследва и връзката на бившия президент с опозорения финансист Джефри Епстайн.

"Това е пример, когато хората са вербувани, когато са студенти и след това са се издигнали на важни позиции; нещо подобно се случваше с Тръмп", каза Швец в телефонен разговор от дома си във Вирджиния.

През 80-те години Швец, майор от КГБ, е работил като кореспондент във Вашингтон за руската информационна агенция ТАСС. През 1993 г. се премества за постоянно в САЩ и получава американско гражданство. Той работи като следовател по корпоративна сигурност и е бил партньор на Александър Литвиненко, убит в Лондон през 2006 г.

Унгер описва как Тръмп се появява за първи път привлича вниманието на руснаците през 1977 г., когато се жени за първата си съпруга Ивана Зелникова, чешки модел. Тръмп става обект на шпионска операция, наблюдавана от разузнавателната служба на Чехословакия в сътрудничество с КГБ.

Три години по-късно Тръмп отвори първия си голям имот, хотел Grand Hyatt New York близо до гара Grand Central. Тръмп купи 200 телевизора за хотела от Семион Кислин, съветски емигрант, който е съсобственик на магазина за електроника "Джой-Луд" на Пето авеню.

Според Швец "Джой-Луд" е контролирана от КГБ, а Кислин е работил като т. нар. "агент за наблюдение", който е определил Тръмп, млад бизнесмен във възход, като потенциален актив. Кислин отрича да е имал връзка с КГБ.

Тогава, през 1987 г., Тръмп и Ивана за първи път посетиха Москва и Санкт Петербург. Швец каза, че оперативни служители на КГБ постоянно са го ласкаели и са му пускали опорни точки около идеята той да влезе в политиката. 

По думите на Швец, "за КГБ това беше офанзива с очароване. Те бяха събрали много информация за личността му, за да знаят кой е той и каква е личността му. Усещането беше, че той е изключително уязвим в интелектуално и психологическо отношение и е склонен към ласкателства. Това е, което те експлоатираха. Те играеха играта, сякаш бяха изключително впечатлени от личността му и че вярват, как той е човекът, който някой ден трябва да бъде президент на Съединените щати: именно хора като него могат да променят света. Нахраниха го и това се случи. Така че това беше голямо постижение за активните мерки на КГБ по това време."

Скоро след като се завърна в САЩ, Тръмп започна да проучва кандидатурата за републиканската номинация за президент и дори проведе предизборен митинг в Портсмут, Ню Хемпшир. На 1 септември той публикува реклама на цяла страница в "Ню Йорк Таймс", "Вашингтон пост" и "Бостън Глоуб".

Рекламата предложи някои крайно неортодоксални мнения за Америка на Роналд Рейгън по време на Студената война, обвинявайки съюзник Япония в експлоатация на САЩ и изразявайки скептицизъм относно участието на САЩ в НАТО. Той използва формат на отворено писмо до американския народ - "Защо Америка трябва да спре да плаща, за да защити държави, които могат да си позволят да се защитят".

Странната намеса предизвика учудване, но и ликуване в Русия. Няколко дни по-късно Швец, който вече у дома в СССР, е в централата на първата главна дирекция на КГБ в Ясенево, когато получава справка, в която се обявява тази реклама като успешна "активна мярка", изпълнена от нов актив на КГБ.

"Беше безпрецедентно. Доста добре съм запознат с активните мерки на КГБ, започващи в началото на 70-те и 80-те години, а след това и с активните мерки на Русия и не съм чувал нищо подобно - докато Тръмп не стана президент - защото просто е глупаво".

"Трудно бе да се повярва, че някой ще го публикува от свое име и че ще впечатли истински сериозните хора на запад, но го направи и накрая този човек стана президент", коментира Швец.

Победата на Тръмп на изборите през 2016 г. отново бе приветствана от Москва. Специалният съветник Робърт Мълър не установи конспирация между членовете на кампанията на Тръмп и руснаците. Но "Проект Москва", инициатива на "Център за американски фонд за напредък", установи, че екипът на Тръмп за кампанията и прехода има най-малко 272 известни контакта и поне 38 известни срещи с оперативни лица, свързани с Русия.

Швец, който е извършил свое собствено разследване, заяви, че "за мен докладът на Мълър беше голямо разочарование, защото хората очакваха, че това ще бъде задълбочено разследване на всички връзки между Тръмп и Москва, а всъщност това, което получихме, бе просто разследване на свързани с престъпност въпроси. Нямаше аспекти на контраразузнаването в отношенията между Тръмп и Москва."

"Това всъщност решихме да коригираме. Така че направих разследването си и след това се събрах с Крейг. Затова вярваме, че книгата му ще продължи там, където Мълър спря."

Унгер, който е и бивш редактор на списание Vanity Fair, каза за Тръмп: "Той беше актив. Не е велик, гениален или грандиозен план да развием този човек и 40 години по-късно той да стане президент. По времето, когато започна, около 1980 г., руснаците се опитваха да вербуват като луди и се опитваха да стигнат до десетки и десетки хора. Тръмп просто беше перфектната цел в много отношения: суетата му, нарцисизмът го направиха естествена мишена за вербуване. Той бе култивиран в продължение на 40 години, точно до избирането му."