Съединените щати участват в изключително активни дискусии с европейските страни, насочени към ограничаване на приходите, които Русия може да генерира от продажба на петрол, каза във вторник министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, съобщава "Ройтерс".
Йелън каза пред финансовата комисия на Сената, че служителите на САЩ се стремят да задържат потока на руския петрол на световния пазар, за да задържат цените и да избегнат скок, който може да причини световна рецесия.
"Но абсолютно целта е да се ограничат приходите, отиващи за Русия", каза тя, добавяйки, че има различни начини да се постигне това, включително евентуален ход на купувачите да се обединят и да ограничат цените, които плащат на Москва.
Йелън призна във вторник, че инфлацията е на "неприемливи нива", но също така се опита да подчертае, че това не е проблем, който е изключителен само за Съединените щати, съобщава СиЕнЕн Бизнес.
"Войната на Путин в Украйна оказва влияние върху цените на енергията и храните в световен мащаб", каза Йелън пред депутатите. "Ние не сме единствената страна, в която се наблюдава инфлация. Можете да видите това в почти всяка развита страна по света."
Говорейки по време на изслушване на финансовата комисия в Сената, Йелън посочи рекордното освобождаване на петрол от стратегическия петролен резерв от администрацията на Байдън. "Цените на енергията и бензина, макар и много високи, биха били по-високи без това", каза Йелън.
И все пак министърът на финансите подчерта, че Съединените щати не са имунизирани срещу глобалните енергийни шокове. "Ние сме част от световните петролни пазари, които са обект на геополитическо влияние. Предвид глобалната природа на тези пазари, за нас е практически невъзможно да се изолираме от шокове като тези, които се случват в Русия, които движат световните цени на петрола", каза Йелън.
Тя добави, че е изключително важно Съединените щати да станат "по-зависими от вятъра и слънцето, които не са обект на геополитическо влияние".
По време на подготвените си изказвания Йелън призна, че Съединените щати са изправени пред "макроикономически предизвикателства, включително неприемливи нива на инфлация". Йелън призова депутатите да предприемат действия за справяне с високата инфлация.
"Вярвам, че Конгресът може да направи много, за да облекчи разходите, които домакинствата изпитват", каза Йелън. По-конкретно, тя посочи инвестициите в намаляване на разходите за лекарства, отпускани с рецепта, инвестиране в чиста енергия, инвестиране в жилища на достъпни цени и подпомагане на семействата с разходи за грижи за деца и медицински разходи.
Ще отнеме време, за да се овладее инфлацията, каза Йелън. "Няма съмнение, че имаме огромен инфлационен натиск. Инфлацията е нашият основен икономически проблем в този момент", каза Йелън пред депутатите. "От решаващо значение е да се справим с него. Наистина очаквам инфлацията да остане висока, въпреки че много се надявам, че ще се понижи."
Йелън обясни, че нейното предишно очакване, че инфлацията ще бъде "преходна", не отчита множеството варианти на Covid-19, които нарушават веригите за доставки, нито инвазията на Русия в Украйна.
"Както посочи председателят Пауъл и двамата вероятно можехме да използваме по-добър термин от "преходен"", каза Йелън, имайки предвид предишния призив на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл да оттегли термина.
"Предполагам, че виждам по-голямата част от инфлацията като отразяване на факторите на търсенето и предлагането. От страната на предлагането имахме огромни проблеми с веригата за доставки поради пандемията и промените в модела на потребление от услуги към стоки". Министърът на финансите също така цитира "огромни увеличения" на цените на храните и енергията, отчасти отразяващи инвазията на Русия в Украйна.
Опако
на 08.06.2022 в 08:36:45 #5Не е вярно, че добивът на Русия се е увеличил, а е паднал с 1 млн барела! Вярно е също, че продават по-евтино, защото купувачите са в позиция на сила спрямо тях! Путинофашистите са с изключително ограничени икономически познания, това обяснява защо са мизерни и следват фашистки лидери сляпо!
Philosopher
на 07.06.2022 в 22:47:17 #4Руската кочина е изолирана от пазарите и технологиите на Запада.
Китай, Индия не смеят да нарушават санкциите от страх да не бъдат наказани и те
Решение? Ордите на кочината вън от Украйна, включително Крим. Репарации за разрушеното и ограбено.
След това - ще видим
kotak
на 07.06.2022 в 22:40:37 #3#2: Да, и един мармот ги увива в станиол... Що не си ходите на XYZ , рашистки тролове? Бва ли да пишете такива простотии? Божке, кой ли ви се връзва на глупостите? Западт бил много зле, руZZия била много добре....??? Ма наистина ли? Аре бегай
ICO
на 07.06.2022 в 22:09:18 #2Русия продава по-малко петрол и газ, но на много по-високи цени. Така свръх печалбите задминаха нивата от преди налагането на санкциите. Русия се бори-чуди как да изхарчи прекалено големите приходи от износа на енаргийни ресурси. САЩ-ЕС-Англия започнаха икономическа война срещу Русия, при това с мерки, които не бяха предприемани дори по време на "Карибската Криза". ПЪРВИ РУНД САЩ-ЕС-Англия успяха да предизвикат в Русия инфлация спиране на заводи и обезценка на руската рубла. ОБАЧЕ НЕЩАТА СЕ ОБЪРНАХА. ВТОРИ РУНД. Започна да затварят заводи в САЩ-ЕС-Англия поради високите цени на газа, потреблението спада поради предизвиканата инфлация, а на фондовия пазар започват сътресения. От друга страна в Русия инфлацията беше намалена и достигна 10%, руската рубла се укрепи невиждано, а заводите започват бавно да отварят един след друг, обикновенно с китайска помощ. как ще изглежда ТРЕТИ РУНД Инфлацията в САЩ-ЕС-Англия ще предизвика СРИВ в икономиката и срив в жизнения стандарт. Русия подпомага и образуването на продоволствена криза с липсата на жито и олио на запад. Гладните бунтове ще предизвикат политическа нестабилност в САЩ-ЕС-Англия. Централната банка на САЩ вижда на къде отиват нещата, но колкото и пари да напечата, няма как да достави жито, нефт или олио. Единствените държави, които имат нужния сорт нефт и резерви за продаване са Иран и Венецуела, а те са свързани с Русия и няма никакво желание да продават в долари. Още повече, че САЩ вече се пробваха да ги нападнат, но атаките баха отбити с помоща на РУСКОТО ОРЪЖИЕ и специалисти.
linkaln
на 07.06.2022 в 21:31:07 #1Ами световна рецесия няма да има, руския петрол малко но тече, приходите за Русия ги има но са в малко количество, останалото е божия работа, дано Рашистан и Пекинската болонка да бъдат сдъвчени от Запада