Северна Корея засилва отбраната по източното крайбрежие, съобщава южнокорейската медия "Йонхап", позовавайки се на разузнаването в Сеул.
Според разузнаването КНДР не е предприела незабавни действия в отговор на извършените от стратегически бомбардировачи на САЩ полети до източното крайбрежие миналата седмица. Тоталитарният режим може би не е успял да засече самолетите.
По време на парламентарно изслушване Националната разузнавателна служба също разкри, че след като Вашингтон е показал "мускули" в събота, забелязва се раздвижване от страна на Пхенян. КНДР разполага самолети и подсилва отбраната по крайбрежието си.
Ескортирани от изтребители Ф-15 от военновъздушната база "Кадена" в Окинава, американски бомбардировачи B-1B от базата "Андерсън" в Гуам проведоха нощен полет в международното въздушно пространство северно от Северната ограничителна линия - морската граница на Южна и Северна Корея. Вашингтон обяви, че полетът е показал сериозността във връзка с "безразсъдното поведение" на КНДР.
Отсъствието на военен отговор от страна на тоталитарния режим води до спекулации, че страната наистина не може да поддържа напълно радарната система заради недостиг на електричество. Някои експерти твърдят, че Пхенян не е предприел действия, тъй като полетът е извършен в международното въздушно пространство.
Известно е, че Северна Корея има радарна система за ранно предупреждение, която е с обсег на действие 600 километра.
По време на изслушването в парламентарната комисия по разузнаване агенцията потвърди, че мисията с B-1B е извършена след консултации между Сеул и Вашингтон.
Вчера КНДР съобщи, че американският президент Доналд Тръмп е обявил война на страната и заплашиха да свалят американски бомбардировачи до Корейския полуостров.
Говорителят на Белия дом Сара Сандърс отрече, че Вашингтон е обявил война и нарече коментара "абсурден".
През последните месеци ескалира напрежението на Корейския полуостров, след като Пхенян проведе шести ядрен тест и няколко ракетни изпитания.
САЩ и Южна Корея са технически във война със Северна Корея, след като Корейската война от 1950-1953 г. приключи с примирие, но не и с мирен договор.