Реформата на правосъдието, която Грузия трябва да извърши в рамките на задълженията си по споразумението от 19 април, е условие за макроикономическата помощ, която ЕС планира да отпусне, заяви в понеделник ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел на пресконференция след разговори с грузинския премиер Иракли Гарибашвили в Батуми, съобщава ТАСС.
"Реформата на правосъдието е основната част от споразумението от 19 април. Това също е условие за отпускане от ЕС на макроикономическа помощ за Грузия", каза Мишел. Той коментира и назначаването на шестима съдии във Върховния съд от грузинския парламент на 12 юли. Според Мишел това е направено в нарушение на споразуменията от 19 април.
"Назначаването на съдии във Върховния съд не отразява напълно резултата от консултациите с международни партньори и местни заинтересовани страни. Това наистина е изгубена възможност", каза той и призова политическите сили в Грузия, които все още не са подписали споразумението от 19 април, да поставят своите подписи върху документа.
На 19 април управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" и представители на опозицията подписаха споразумение за преодоляване на политическата криза, продължила от ноември 2020 г. Документът е предложен от ръководителя на Европейския съвет и е наречено "Споразумението на Мишел". Партиите "Обединено национално движение", "Европейска Грузия - Движение за свобода", както и Лейбъристката партия все още отказват да го подпишат.
Една от основните точки в документа е спирането на назначаването на съдии във Върховния съд в очакване на мащабна съдебна реформа. Властите обаче назначиха съдии, обяснявайки това с катастрофалния им недостиг. Опозицията обвини управляващата партия в нарушаване на споразумението.
Политическата криза в Грузия продължава от ноември миналата година. Опозицията отказа да признае резултатите от парламентарните избори, проведени на 31 октомври 2020 г.
Мишел заяви, че правата на малцинствата не са маргинален въпрос и трябва да се зачита свободата на медиите и изразяването, гарантирана от конституцията на Грузия.
"Основната и централна роля са правата на човека и тези свободи, които играят толкова важна роля в отношенията между Грузия и Европейския съюз. Правата на малцинствата не са маргинален въпрос. Зачитането на човешкото многообразие и достойнството са основните и ключови въпроси на нашите основни ценности. Конституционните права на свобода и изразяване на медии трябва да се зачитат", каза Мишел.
Ръководителят на Европейския съвет пристигна в Грузия, за да участва в 17-ата конференция в Батуми "Европейският път на Грузия". В него ще вземат участие и президентите на Молдова и Украйна. В рамките на форума ще се проведе среща на лидерите на Грузия, Молдова и Украйна във формата на "Асоциирано трио", която ще бъде отбелязана с подписването на съвместна декларация.
Няколко митинга вече са проведени пред парламента с искане за оставката на кабинета. Протестиращите смятат, че Гарибашвили е отговорен за избухването на насилие, тъй като той провокира радикали с изявленията си за неподходящото шествие на ЛГБТ активисти в Тбилиси.
NaskoZashtoto
на 19.07.2021 в 17:10:25 #1Какво му пречи да каже същото и за Украйна? Лицемерен либерализгач.