Понастоящем бизнесмените и правителствените лидери смятат загубата на живот от Covid-19 и свързаните с тях икономически ефекти като най-големите краткосрочни заплахи в света, заяви Световният икономически форум - СИФ във вторник, цитиран от АФП.
Групата, която организира ежегодно събиране на водещи индустриални и политически фигури в швейцарския алпийски курорт Давос, провежда предварително проучване на своите членове, за да определи това, което те считат за най-големите глобални заплахи.
Не е изненадващо, че тази година пандемията Covid-19 е на върха в списъка за краткосрочни заплахи, въпреки че изменението на климата остава сред основните дългосрочни проблеми.
"Непосредствените човешки и икономически загуби от Covid-19 са сериозни", се казва в доклада на Глобалните рискове (GRPS) на WEF за 2021 г. "Това заплашва да заличи години напредъка в намаляването на бедността и неравенството и допълнително да отслаби социалното сближаване и глобалното сътрудничество".
Повечето от онези, които отговориха на GRPS, определиха "инфекциозни болести" и "кризи за препитание" като основните краткосрочни заплахи в световен мащаб. Рискът от "ерозия на социалното сближаване" поради пандемията и безработицата се счита за друга критична краткосрочна заплаха.
В доклада се отбелязва, че младите хора преживяват втората си голяма глобална криза от десетилетие, след финансовата криза и влошеното от нея икономическо неравенство.
"Това поколение е изправено пред сериозни предизвикателства пред своето образование, икономически перспективи и психично здраве", се казва в доклада, като се предупреждава за "епоха на пропуснати възможности", както и социални вълнения и политическа фрагментация.
Лидерите на СИФ отбелязват също, че докладът за глобалните рискове предупреждава за заплахата от пандемия от 2006 г., който подчертава необходимостта от намиране на по-ефективни начини за идентифициране и съобщаване на риска на лицата, вземащи решения.
Самият Световен икономически форум е нарушен от пандемията Covid-19, измествайки обичайната си януарска среща на върха в Давос към май в Сингапур.
Независимо от това, следващата седмица СИФ ще проведе виртуален Давос: седмица от събития, посветени на помощ за лидерите да избират иновативни и смели решения за спиране на пандемията и стимулиране на стабилно възстановяване през следващата година.