Словакия е на път да приеме основната парична единица на ЕС - еврото през 2009 година.
Това съобщи Организацията за икономическите сътрудничество и развитие на ЕС, цитирана от АП.
„Словакия е готова, за да се справи с условията за приемане на еврото през 2009 година".
Това се съобщава в проведено изследване сред 30 индустриални страни.
Резултатите бяха обявени по време на посещението на генералния секретар на организацията Ангел Гурия в Братислава.
Според изнесените данни през 2007 година дефицитът в страната се очаква да бъде 2.9 процента за брутния вътрешен продукт, което е ключов фактор за приемане на еврото, при определена стойност на дефицита от Евро зоната от 3 процента.
Според доклада инфлацията в Словакия ще бъде по-ниска от изискваната от ЕС, което ще доведе до по-голям икономически растеж и по-ниска безработица в Словакия.
Министър-председателят на коалиционното правителство Роберт Фицо също потвърди, че е твърдо решен приемането на еврото да се осъществи през 2009 година.
Този процес бе плануван от предшественика на Фицо - Миколаш Дзуринда, чиито реформи спомогнаха Словакия да влезе в ЕС и в НАТО преди 3 години.
Euro fool
на 07.04.2007 в 13:59:40 #1"