Стив Банън, бивш главен стратег на президента на САЩ Доналд Тръмп, е призовал двама високопоставени представители на ФБР да оставят настрана различията си с Белия дом на среща през 2017 г., пише "Гардиън".
Разговорът се е провел ден, след като президентът поискал от Джеймс Коми, тогавашен директор на ФБР, да обещае, че ще бъде предан на администрацията. Размяната на мнения, която е станала на 28 януари 2017 г. и никога не е разкривана публично досега, предлага нов поглед върху начините, по които високопоставените представители на Белия дом, включително и Банън, са се опитвали да убедят ФБР да стане съюзник на Белия дом.
Новата информация повдига въпроси защо инцидентът не е включен в доклада на специалния прокурор Робърт Мълър, в който се съдържат подробности за опити на Тръмп да възпрепятства разследването на ФБР.
Банън е отправил искането пред Андрю Маккейб, който по това време е заместник-директор на ФБР, и Бил Прийстъп, който тогава е бил заместник-директор на отдела по контраразузнаване към ФБР. Информацията от разговора е включена в паметна бележка на Маккейб и по-късно е посочена, когато Банън е бил разпитан от екипа на Мълър, разкриват източници, запознати с информацията.
Според източник Банън е заявил пред двамата представители на ФБР, че е време да разрешат "различията" и че всички са от един отбор. Не е ясно Банън за какви "различия" говори.
Но в този период Тръмп и съветниците му се опитват да отговорят на разкритията, че Майкъл Флин, бивш съветник по националната сигурност на американския лидер, е излъгал ФБР относно разговори за санкциите с посланика на Русия в САЩ. Два дни преди срещата на Банън Сали Йейтс, тогавашен заместник на главния прокурор, е съобщила пред адвоката на Белия дом Дон Макган, че Флин е излъгал агенти на ФБР и че разговорите на Флин с руския посланик са проблематични.
Тръмп е вечерял насаме с Коми в Белия дом на 27 януари 2017 г. след разкритията на Йейтс пред Макган. На вечерята Тръмп поискал от директора на ФБР да бъде предан на държавния глава. В доклада на Мълър пише, че Банън е поискал да се присъедини към двамата на вечерята, но президентът е отказал. На следващия ден отделно Стив Банън е провел среща с двамата високопоставени представители на ФБР.
Йейтс е уволнена от Тръмп на 30 януари.
Според правни експерти изключително необичайно е високопоставен служител на Белия дом да прави подобни коментари пред представители на ФБР, особено в момент, когато Белият дом е изправен пред проверка.
Никой от тримата от ФБР, извикани в Белия дом през тези 48 часа - по-малко от две седмици след встъпването в длъжност на президента - не остава на поста си. Коми е уволнен от Тръмп четири месеца по-късно, а Маккейб е уволнен през март 2018 г. Според Маккейб решението да бъде уволнен подкопава разследването на специалния прокурор. Прийстъп се пенсионира през декември.