Глобалната икономика е все по-застрашена от изпадане в рецесия, показаха проучвания във вторник, потребителите са изправени пред най-високата инфлация за поколение, докато централните банки затягат политиката си агресивно точно когато е необходима подкрепа, пише "Ройтерс".
А веригите за доставки, които все още не са се възстановили от пандемията на коронавирус, бяха ощетени допълнително от инвазията на Русия в Украйна и строгите блокади на Китай срещу COVID-19, което навреди на производствената индустрия.
Безброй проучвания на мениджъри по покупките, публикувани във вторник от Азия до Европа и Съединените щати, показаха свиване на бизнес активността и посочиха малка надежда за обрат в скоро време.
"Казано по-просто, изключително високите темпове на инфлация водят до това, че домакинствата трябва да плащат повече за стоките и услугите, които трябва да купят, което означава, че имат по-малко за харчене за други артикули", каза Пол Дейлс от Capital.
"Това е намаляване на икономическото производство, така че това е причината за рецесията. По-високите лихвени проценти играят малка роля, но всъщност това е по-високата инфлация."
Бизнес активността в частния сектор на САЩ се сви за втори пореден месец през август и е най-слаба от 18 месеца.
Има 45% шанс за рецесия в САЩ в рамките на една година и 50% в рамките на две години, според икономисти в проучване на "Ройтерс" в понеделник, които обаче до голяма степен казаха, че тя ще бъде кратка и плитка.
Подобна бе и ситуацията в еврозоната, където кризата с разходите за живот означава, че клиентите държат ръцете си в джобовете си, а бизнес активността в целия блок се сви за втори месец.
Мрачните данни приковаха еврото към 20-годишно дъно спрямо долара, като растящите цени на газа дърпаха Европа към рецесия.
Във Великобритания, извън Европейския съюз, растежът на частния сектор се забави до пълзене, тъй като индустриалното производство намаля, а по-големият сектор на услугите отбеляза само скромна експанзия, което показва, че там идва рецесия.
Растежът на индустрията в Япония се забави до 19-месечно дъно този месец, тъй като производството и спадът на новите поръчки се задълбочиха, а съставният индекс на мениджърите по покупки в Австралия падна под 50.
Инфлацията достигна десетилетни върхове в много части на света, принуждавайки централните банки да затегнат паричната политика, тъй като техният мандат е да поддържат ценовата стабилност.
Федералният резерв повиши своя референтен овърнайт лихвен процент с 2,25 процентни пункта тази година, докато се опитва да ограничи високата от десетилетия инфлация и се очаква да го повиши отново следващия месец.
Но въпреки тази агресивна политика инфлацията вероятно ще остане над целта на Фед след тази и следващата година.
Миналия месец централната банка на Канада изненада пазарите с по-голямо от очакваното увеличение от 100 базисни пункта на своя основен лихвен процент и каза, че ще са необходими още увеличения.
Европейската централна банка, която се бореше да постигне значима инфлация в продължение на години, но сега е изправена пред нея доста над целта, започна своя цикъл на повишаване на лихвените проценти през юли, повишавайки лихвените проценти повече от очакваното, а проучване на "Ройтерс" прогнозира, че ще продължи по пътя на затягане.
Британската Bank of England бе една от първите сред колегите си, които повишиха разходите по заемите и се очаква да продължи да го прави, въпреки че предупреди, че страната е изправена пред дълга рецесия, тъй като се очаква сметките за енергия да тласнат инфлацията на потребителските цени над 13% през октомври.
"Тежката артилерия"на централните банки, включително председателят на Фед Джером Пауъл, се срещат тази седмица за годишния си симпозиум в Джаксън Хоул, Уайоминг и може да хвърлят светлина върху това колко големи могат да бъдат бъдещите повишения на лихвите.
"След признаците за край на повишаването на лихвените проценти сред централните банки, които доведоха до затягането, инвеститорите може да очакват, че Фед, ЕЦБ и BoE може да прекратят повишаването на лихвените проценти през първата половина на 2023 г.", каза Ричард Флин от Charles Schwab.
"Тазгодишният симпозиум може да даде ранна индикация кога може да настъпи обратът от повишения към съкращения."