Светът е надхвърлил своите устойчиви биологични граници за годината, според базираната в САЩ екологична неправителствена организация Global Footprint Network. Сега човечеството се нуждае от около 1,7 планети, за да поддържа потреблението си, пише "Дойче веле".

Тенденцията за екологично превишаване е "изравнена" през последните пет години, според неправителствената организация. Но е трудно да се различи дали това е "движено от икономическо забавяне или умишлени усилия за декарбонизация".

Така или иначе, ограничаването на прекомерната употреба на ресурсите на Земята от човечеството се случва твърде бавно. Според изчисления, Earth Overshoot Day ще трябва да намалява с 19 дни всяка година през следващите седем години, за да се постигнат глобалните цели за намаляване на разрушаващите климата емисии на парникови газове.

Изпълнителният директор на Global Footprint Network Стивън Тебе свърза изчерпването на ресурсите на Земята, от изсичането на гори до изгарянето на изкопаеми горива, със смъртоносните екстремни климатични условия.

"Продължителното превишаване води до все по-изявени симптоми, включително необичайни горещи вълни, горски пожари, суши и наводнения, с риск от компрометиране на производството на храни", каза Тебе в изявление.

През 1970 г. биокапацитетът на Земята — определен като "капацитетът на екосистемите да произвеждат биологични материали, използвани от хората и да абсорбират отпадъчни материали, генерирани от хората" — беше повече от достатъчен, за да отговори на годишното човешко търсене на ресурси. Но през половин век оттогава ние постепенно надраснахме нашата единствена планета.

Цената на климатичните промени расте, но кой ще я плати?

Цената на климатичните промени расте, но кой ще я плати?

Въпросът попадна в светлината на прожекторите на фона на разговорите за климата между САЩ и Китай тази седмица

Неравенството по света

Неправителствената организация също така изчислява дните на превишаване на отделните държави. Германия е на 4 май, което означава, че ако целият свят живееше като страната, човечеството щеше да се нуждае от три планети, за да се поддържа за една година. Съединените щати и Обединените арабски емирства, които ще бъдат домакини на тазгодишната конференция на ООН за климата, достигнаха своето на 13 март.

Глобалният юг ще поеме голяма част от цената на унищожаването на околната среда, причинено от прекомерното използване на ресурсите - както и бъдещите поколения, страдащи от климатична криза, която сега се подхранва от свръхпотребление.

Страни като Индонезия и Еквадор не превишават до декември и са близо до това да живеят според ресурсите. Но те са обект на експлоатация на ресурси от по-богати нации като Германия.

"Германия е петият най-голям потребител на суровини в света и внася до 99% от минералите и металите от страни от глобалния юг", каза Лара Луиза Сивер, старши политически съветник за справедливост на ресурсите в Германската мрежа за развитие , INKOTA, през 2022г.

Германия трябва да премине от логиката на безкраен растеж

Но Германия, подобно на повечето развити нации, все още е високо в списъка - Франция, Гърция, Обединеното кралство и Япония също достигнаха своите дни за превишаване през май.

"Големият проблем, който имаме в Германия, който имаме като цяло в Глобалния север, е, че все още не сме разбрали, че ресурсите са ограничени", каза Виола Волгемут, отоваряща за кръгова икономика и кампания срещу токсични вещества в Грийнпийс Германия.

Тя се позовава на данни на Световния институт за ресурси, които показват, че 90% от загубата на биоразнообразие се дължи на "експлоатация на ресурси и преобразуване в продукти" и че това производство също така представлява 50% от глобалните емисии на парникови газове.

Въпреки тази "огромна ресурсна криза", нации като Германия "не са се научили", каза Волгемут.

В миналото Германия беше смятана за "образец на добродетелта на климата", отбеляза базираният в Берлин климатичен активист Тадзио Мюлер.

"Причината за този мит за Германия като еко шампион по ирония на съдбата няма нищо общо с индустриалната политика на Германия или нейните политически стратегии на правителствено ниво, а има общо с мощни социални движения", каза Мюлер.

Той се позовава на антиядреното движение, което се надигна през 70-те и 80-те години на миналия век и дълго време настояваше за постепенно премахване на ядрената енергия; възходът на германската изобретателност в областта на възобновяемата енергия в малките и средните компании; и по-нови успешни искания за отказ от изкопаеми горива от млади протестиращи срещу климата.

Но движещият принцип на безкраен растеж, който е в основата на германската икономическа политика, трябва да се промени фундаментално, ако трябва да се обърне внимание на изменението на климата и на "изключително тежкия проблем със загубата на биоразнообразие", свързан със свръхконсумацията, каза Мюлер.

Това се простира до идеята за "зелен растеж" или това, което той нарича "капитализъм за електрически автомобили", който също се основава на масовото разширяване на потреблението на ресурси - особено за минерали и редкоземни елементи.

Учени: Ролята на изменението на климата в горещините през юли е „огромна“

Учени: Ролята на изменението на климата в горещините през юли е „огромна“

Нарастващите парникови газове са основният фактор

Кръговата икономика е жизненоважна за #MoveTheDate

Федералното правителство на Германия в момента обсъжда нова национална стратегия за кръгова икономика в опит да намали използването на ресурси - дори и да остане същият модел на растеж, отбелязва Мюлер.

За Виола Волгемут холистичната кръгова икономика е от жизненоважно значение.

"Трябва да променим нашите бизнес модели, така че продуктите наистина да могат да се рециклират", каза тя, като се позова на принципите за намаляване, повторна употреба и рециклиране в основата на Плана за действие за кръгова икономика на Европейския зелен пакт. Волгемут също призовава за абсолютно ограничение на използването на ресурси в Германия.

Такива ограничения трябва да обхващат потреблението на енергия. Само една четвърт от германските газови доставки се използват за отопление или готвене, според активистите на Грийнпийс, като голяма част от високовъглеродните изкопаеми горива захранват неустойчивото производство.

Германия трябва бързо да ускори намаляването на емисиите

Емисиите на парникови газове са пряка последица от свръхпроизводството и потреблението и трябва бързо да бъдат намалени, ако Германия иска да намали надхвърлянето си, според Кристоф Балс, политически директор на организацията с нестопанска цел Germanwatch.

"Емисиите на CO2 в Германия ще трябва да намалеят три пъти по-бързо, отколкото сега", каза той.

Подобреният достъп до високоскоростен железопътен транспорт с ниски емисии и ограничаването на въздушния транспорт са сред предложените от Germanwatch средства за намаляване на тези емисии.

Но без първо да се справи със свръхконсумацията, Германия няма да успее да живее според ресурсите си.

"Ние разглеждаме всички проблеми по различни начини - изменението на климата или загубата на биоразнообразие или недостигът на храна - сякаш възникват независимо", отбеляза основателят и президент на Global Footprint Network Матис Вакернагел.

"Но всички те са симптоми на една и съща основна тема: че нашият колективен метаболизъм, количеството неща, които човечеството използва, е станало много голямо в сравнение с това, което Земята може да поднови."

Германия е изправена пред 5 трудни години

Германия е изправена пред 5 трудни години

Предупреждава министърът на икономиката Робърт Хабек