Президентът на САЩ Доналд Тръмп не изключва вероятността да използва военна сила във Венецуела, съобщава The Hill.
По-рано този месец в разговор със сенатор Линдзи Греъм американският лидер е повдигнал идеята за използване на военна сила в латиноамериканската държава.
Греъм е споделил информацията пред Axios, заявявайки пред медията, че Тръмп го е попитал какво мисли за използването на военна сила в държава, където САЩ действат за промяна на режима.
"Ясно, вие трябва да забавите, това може да бъде проблематично", казал Греъм пред американския лидер, според Axios.
Тръмп отговорил: "Добре, изненадан съм, вие искате да нападнем всеки".
"И аз отвърнах: "Не искам да нападаме никого, искам само да използваме армията, когато нашите интереси в националната сигурност са под заплаха", отбеляза сенаторът пред медията. Той добави, че Тръмп "наистина е "ястреб" (поддръжник на агресивна външна политика - Бел. ред.) щом стане въпрос за Венецуела.
Но Axios пояснява, че към момента няма изгледи администрацията на Тръмп да планира инвазия в латиноамериканската държава. Изглежда, че администрацията се опитва да смени режима в държавата чрез дипломатически и икономически натиск.
През миналата седмица САЩ признаха Хуан Гуайдо за президент на Венецуела. Канада, Организацията на американските държави, Бразилия, Аржентина, Чили и Колумбия също признаха Гуайдо. Австралия също призна председателя на парламента за държавен глава.
Междувременно се съобщава, че венецуелската опозиция води преговори с армията за свалянето на Мадуро. Отделно опозицията зове за масови протести.
Somebodyelse
на 28.01.2019 в 20:01:05 #7Кукич, коментирай защо готиният Оранго иска военна намеса
1abv1
на 28.01.2019 в 15:54:20 #6"Очевидно САЩ се учат от опита на СССР в Унгария ,Чехословакия ,Афганистан ,Украйна" Хехе, троляк, не ти се получи. В Украйна нямаме никакво руско нахлуване, а за този целия период от руското влизане в Унгария до сега САЩ имат десетки агресии и осъществени преврати в други държави. На техният фон военните операции на СССР изглеждат като игра на деца в детска градина.
Pachi
на 28.01.2019 в 14:10:55 #5Очевидно САЩ се учат от опита на СССР в Унгария ,Чехословакия ,Афганистан ,Украйна ,както и още една дузина вероломни нахлувания !
chafeto
на 28.01.2019 в 11:45:10 #4Паразитите не могат да преживеят, че един гостоприемник се опитва да им се измъкне и са готови на всичко!
dad
на 28.01.2019 в 10:57:51 #3Това,че икономическите интереси на САЩ са пръснати по целия свят като семето на мойсей,го знаем отдавна,ручали сме тези жабета.Тази завоевателна политика е донесла много милиарди на щатските колонизатори и много нещастия за народите.Докога?И ТИ ЛИ ,ТРЪМП ,си като предишните?България е вече едно оскубано врабче,благодарение на бигбрадърската обич!
Кастело Белведере
на 28.01.2019 в 10:15:48 #2У различните водачи Усмотрението е различно, но с военна сила не се решават нещата; може да се постигне някакъв временен успех, но не и перманентен. Санкциите и икономическият натиск работят по-бавно, но по сигурно. Примери бол: във Виетнам САЩ загубиха, но след това азиатската държава се кокаколизира; руснаците влязоха в Афганистан, за да си подвият опашката десетина години по-късно; същото се сега и случва и в Донбас. Германия не победи ссср във ВСВ, но след време ссср се сгромоляса и сега си Кремъл е икономическо джудже пред Берлин.. и т.н., примери бол. Така че е по-добре да оставят Мадурко да падне под собствената си тежест. При авторитарните и диктаторски режими смъртта на системата е заложена в самата система.
Kpace
на 28.01.2019 в 09:06:54 #1Нападането на държави по собствено осмотрение е висша демократична ценност. Америте стриктно се придържат към нея - Виетнам, Кореа, Ирак, Югославия, Либия, ....