Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заплаши, че Турция ще започне сеизмични проучвания и сондажи в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Кипър, съобщи Kathimerini. Освен това представителят на управляващата Партия на справедливостта и развитието официално обяви посещението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Кипър на 20 юли, което също съвпада с годишнината от турското нашествие на острова през 1974 година. По време на посещението си в четвъртък в окупирания от Турция северен Кипър Чавушоглу се срещна с лидера на кипърските турци Ерсин Татар в рамките на подготовката за предстоящото пристигане на Ердоган на острова.

В съвместната пресконференция Чавушоглу говори за сондажите, които Турция вече е провела, и каза, че ресурсите на острова трябва да бъдат разпределени справедливо. "Това, което трябва да се случи, е справедливо разпределение на приходите. Европейският съюз и ООН предприемат необходимите стъпки за справедливо разпределение. В противен случай ще действаме сами, както в миналото. Нека никой не се съмнява в това ", каза той и добави, че в" областите, които Турска република Северен Кипър (ТРСК, призната само от Анкара) ни е предоставила лицензи, ние ще продължим дейността си, както досега.

ЕС: Санкции срещу Турция до ноември 2021 г. заради сондажи в Средиземно море

ЕС: Санкции срещу Турция до ноември 2021 г. заради сондажи в Средиземно море

Ако се наложи, ЕС ще въведе още ограничителни мерки срещу Анкара

Чавушоглу също показва безразличие към съответните решения за Кипър от Съвета за сигурност на ООН, като каза: "Срокът на валидност на тези решения отмина." "На острова има два равни, суверенни народа, които имат две различни, независими държави. Независимо дали се признава или не, дали тази ситуация се харесва или не, това е реалността", каза той. Въпреки предупреждението на Европейския съюз за статута на оградения град Вароша в окупираната от Турция северна част на острова, Чавушоглу каза, че той "ще бъде отворен по прозрачен и законен начин, няма да има нарушение на резолюциите на ООН. И правата на собственост не са били нарушени. Ето защо ние подкрепяме всички стъпки, които ТРСК ще предприеме."

Припомняме, ЕС наложи санкции на Турция през 2019 г. за сондажи в изключителната икономическа зона на Кипър. Освен това ЕС въведе финансови ограничителни мерки срещу Анкара, намалявайки размера на помощта за Турция за 2020 г. (субсидии, предвидени за периода на преговорите за присъединяване към ЕС), и също така прикани Европейската инвестиционна банка да преразгледа дейностите си по кредитиране в тази страна, по-специално по отношение на кредитирането срещу държавно обезпечение.