Учени в Чикаго се опитват да създадат зародиша на първия квантов интернет, съобщава Axios.
Ако успеят, учените ще произведат далеч по-защитена 48-километрова комуникационна система със силата на бързо квантово изчисление.
Ключът е реализирането на неизползвана 48-километра фиброоптична връзка между три института в района на Чикаго - Argonne National Lab, Fermi Lab и University of Chicago.
Връзката е наричана Chicago Quantum Exchange.
Според учените концепцията е сложна за схващане, дори и за експертите.
Информацията няма да се придвижва по 48-километровата връзка, а квантова механика ще я "телепортира" моментално с две свързани частици, въпреки че са разположени на различни места - известно като квантово заплитане. Когато са заплетени, каквото и да се случи с едната частица, се случва и с другата, въпреки че са разделени на десетки километри.
Принеха Наранг, изследовател от "Харвард", който изследва квантови материали и не участва в проекта, коментира, че това е обещаващ опит за разкриване на доказателство за техниката в реалния свят, която се проучва само в лабораторни условия.
Изследователят добави, че това е изпитвано и преди, но при много по-ограничени условия.
hmmm
на 26.10.2018 в 11:24:37 #1Китайците вече пратиха данни миналата година с такава технология и то между космоса и земята. https://technews.bg/article-101123.html