След 8 г. преговори държавите от Азиатско-Тихоокеанския регион най-накрая се подписаха под най-голямото споразумение за свободна търговия в света на виртуална конференция в Ханой, обяви виетнамският премиер Нгуен Суан Фук, цитиран от ДПА.

"Много съм доволен, че след 8 г. преговори, изпълнени с трудности, днес ние приключихме преговорите за Регионалното всеобхватно икономическо партньорство (RCEP) и официално се подписахме по време на 37-ата Среща на върха на АСЕАН (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия)", каза министър-председателят на форума.

Търговското споразумение покрива 2,2 милиарда души и 29% от световната икономика.

Най-голямата търговска сделка включва 10 страни членки на АСЕАН (Виетнам, Тайланд, Филипините, Лаос, Камбоджа, Мианмар, Малайзия, Сингапур, Индонезия и Бруней) и Австралия, Китай, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея.

Щом влезе в сила RCEP ще намали митата, ще установи общи търговски правила и ще улесни веригите на доставки. Споразумението покрива всичко - търговия, услуги, инвестиции, електронна търговия, телекомуникации и авторски права.

Според експерти сделката фундаментално ще промени икономическата, стратегическата и институционална архитектура в региона, което ще е важно за възстановяването от пандемията от коронавирус.

Китайският премиер Ли Къцян обяви, че подписването на споразумението е победа за световната икономика.

"Подписването на RCEP е не само забележително постижение на регионалното сътрудничество в Източна Азия, но също победа за мултилатерализма и свободната търговия", каза Ли Къцян по време на реч на форума.

Китай се очаква да бъде голям бенефициент от сделката, като потенциално може да прибави 85 милиарда долара към БВП.

Правителството на Австралия ще използва търговския пакт като възможност за укрепване на отношенията с Китай, които през последните месеци се обтегнаха.

Австралийският премиер Скот Морисън заяви, че подписването на документа е победа за австралийските фермери и пазара на труда. Канбера се ангажира да ратифицира споразумението възможно най-скоро.

През 2019 г. Индия напусна преговорите, тъй като не иска да отваря индийските пазари, както в споразумението е заложено.

Лидерите на страните членки на АСЕАН обявиха, че възнамеряват да разширят търговията с Индия, въпреки че не участва в споразумението.

От 2012 г. се проведоха 31 кръга преговори и 18 министерски срещи преди да бъде сключено споразумението. Самоналоженият краен срок изтече шест пъти.