Група законодатели от различни политически групи в Европейския парламент призова Европейската комисия да проучи ролята на ПАО "Газпром" в скока в цените на природния газ, като заяви, че подозира манипулация на пазара, съобщава "Блумбърг".
Сривът в предлагането доведе до рекордни разходи за енергия в Европа, свивайки печалбите за някои от индустриалните гиганти на континента и заплашвайки да наруши икономическото възстановяване на региона.
Цените на газа са се утроили тази година и биха могли да продължат да растат за "следващите седмици", според Международната енергийна агенция.
Последните действия на контролирания от държавата руски износител на газ пораждат подозрения за умишлено усилие да се използват цените на енергията за политически натиск върху Европа, заявиха в петък повече от 40 членове на законодателната власт на ЕС.
"Газпром" иска да получи зелена светлина за незабавно стартиране на противоречивия газопровод "Северен поток 2", по който той вече е завършил строителството си, но трябва да получи окончателните регулаторни одобрения от Германия и ЕС, за да започне да го използва.
"Призоваваме Европейската комисия спешно да започне разследване за евентуални умишлени пазарни манипулации от "Газпром "и потенциално нарушение на правилата на ЕС за конкуренция", се казва в писмото отправено до изпълнителния вицепрезидент на Европейската комисия Маргрете Вестагер и Комисарят по енергетиката Кадри Симсън.
Говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов заяви, че компанията "ще трябва да се консултира с адвокатите си" относно искането на депутатите от ЕС.
Писмото подчертава опасенията, че руската компания може да използва високите цени на газа като причина за стартиране на доставките за Европа дори преди да получи регулаторно одобрение от Берлин и Брюксел.
Това би нарушило законодателството на ЕС и допълнително би засилило противоречията около тръбопровода, който е построен заобикаляйки Украйна и вече е разделил страните членки на блока.
В допълнение към започването на разследването, Европейската комисия има правомощието да "приеме временни мерки срещу "Газпром", ако "Северен поток 2" започне да работи незаконно", пише членът на Европейския парламент Андриус Кубилиус в писмо до Вестагер и Симсън.
"Както и други средства, необходими за привеждане на поведението на "Газпром" в съответствие с правилата на ЕС в областта на енергетиката и конкуренцията."
В отделни коментари на онлайн среща на Международния бизнес конгрес в петък главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер заяви, че Европа е изправена пред зимния отоплителен сезон с недостатъчно напълнени складове за газ.
Поради това "виждаме, че цените в Европа вече са счупили всички възможни рекорди и може би дори достигнатите вече ще бъдат счупени в близко бъдеще", каза Милер.
Липсата на износ от Русия - която попълва собственото си изчерпано хранилище - е една от причините европейските запаси от газ да са по-малко пълни от обикновено за времето на годината.
Доставките на континента също бяха ограничени от полева поддръжка в Норвегия, докато наличността на товари от втечнен природен газ е ограничена от спирането на заводи в САЩ поради урагани.
Като основание на твърденията си законодателите на ЕС посочиха спирането на част от производството на "Газпром", неспособността на компанията да отчете транспортния капацитет през съществуващите тръбопроводи и отказа да гарантира допълнителни обеми на доставки през лятото, за да запълни складовете в Европа.
Европейската комисия потвърди в петък, че е получила писмото, но се въздържа да коментира всякакви възможни действия.
Милер каза, че "Газпром" все още е надежден доставчик и ще бъде в състояние да отговори на европейското търсене през следващата зима "без значение колко студено е времето".
MyH4o
на 05.10.2021 в 19:51:35 #5Безполовите могат само да разследват и да драфтят декларации... жалка картинка!
ICO
на 18.09.2021 в 19:16:25 #4Газпром може да продава, а може и да НЕ продава газ. След наложените глоби, санкции и ощетяващи съдебни решения /- 3 милиарда/, Газпром реши да спре доставянето на допълнителни количества газ извън постоянните договори. ЕС може да разследва, може да налага нови глоби санкции и тн., но Газпром може да не поднови договорите за доставка, дори за минималните количества/както ще стане с Полша/. След построяването на "Силата на Сибир" -газова връзка към Китай, митът, че руснаците освен да продават газ на ЕС няма какво да го правят ИЗЧЕЗНА. Също така Русия строи огромни преработващи заводи, а високата цена на газа в ЕС /Полша и Англия специално/ ще освободи пазара от конкуренция в производството на торове и полимери. П.П. Четири завода в Англия и два в Полша .
Legalen
на 17.09.2021 в 20:50:58 #3Предлагам ЕК да започне още две разледвания! Пьрво: Защо Норвегия провежда точно по това време полева (какво означава?) поддрьжка? Второ: Кой причини точно по това време ураганите в САЩ, които пьк причиниха спиране на цели заводи за течен газ? В разследването да се вкючат и оторизираните служби а междуввременно ЕП , ЕК, Белият дом, Конгресьт, Сенатьт и всички останали заинтерисовани световни институции подготвят проекти за санкциониране на Русия!
TheSaint
на 17.09.2021 в 20:12:36 #2Ама разбира се, да се разследва Газпром Дали няма да разследват умниците, които решиха да ограничат до 50% мощностите на Газпром за транзит (резервират 50% за алтернативни доставчици.. пълен абсурд, кои да са тези други доставчици..)? Дали няма да питат умните глави, що решиха да минат на спотово договаряне а се отказаха от дългосрочните договори за доставка? И в крайна сметка нали умните глави у ЕС искат по-малко зависимост от руския газ... само че не мога да ги разбера - искат или не искат, щото по-малко зависимост с повече газ също е нонсенс някакъв. Изобщо имаше ли Гюро глава или нямаше е работата у отз ЕП
ordinary
на 17.09.2021 в 20:10:21 #1Смешници!