Северният индийски щат Утар Прадеш разреши възобновяването на по-голямата част от производството във фабрика, собственост на Marion Biotech, която произвеждаше сиропи за кашлица, които бяха свързани със смъртта на 65 деца в Узбекистан миналата година. Това съобщи "Ройтерс", като цитира заповедта. Разрешено ѝ е да продължи производство стига то да не включва опасните сиропи, както и сродни на тях продукти.

Фирмата е сред трите индийски компании, чиито сиропи за кашлица Световната здравна организация (СЗО) и други агенции свързаха със смъртта на 141 деца в Узбекистан, Гамбия и Камерун.

"Няма известен случай на липса на качество в други лекарства, произведени от фирмата", гласи последната заповед на контролера на лекарствата в щата, който анулира лиценза на фирмата през март.

И Узбекистан свърза смъртта на 18 деца със сироп за кашлица от Индия

И Узбекистан свърза смъртта на 18 деца със сироп за кашлица от Индия

Министерството на здравеопазването на Индия информира, че е започнало собствено разследване

"Обжалването на фирмата производител е частично прието", заяви служителят Шаши Мохан Гупта в заповедта от 14 септември. "Разрешението му да произвежда продукти, използващи пропиленгликол е отменено; разрешено е да произвежда и продава всички останали продукти." Днес той обясни пред "Ройтерс", че индийският генерален инспектор по лекарствата Раджив Сингх Рагуванши е влязъл в контакт с Marion Biotech, за да инициира план за коригиращи и превантивни действия от компанията. 

Фабриката на Marion Biotech в Утар Прадеш беше затворена през март след анализ на два нейни сиропа за кашлица (Ambronol и DOK-1 Max) от страна на министерството на здравеопазването на Узбекистан миналата година.

Анализът показа, че съдържат неприемливи количества от токсичните диетиленгликол и етиленгликол, които обикновено се използват в продукти, които не са предназначени за консумация от човека. Тестове през януари от индийска правителствена лаборатория установиха, че 22 проби от сиропи, произведени от компанията, са зловредни, обяви контролният орган за наркотици в страната през март.

Индийският фармацевтичен отдел съобщи на парламента, че тестовете също така са показали, че проба от пропиленгликол, съставка на сиропи за кашлица, взета от фабриката на Marion, съдържа етиленгликол.

След като компанията обжалва решението пред правителството на щата, ѝ беше разрешено да възобнови производството на 11 август на всички продукти, които не съдържат Пропиленгликол, показва заповедта от 14 септември.

Говорейки при условие за анонимност, двама други източника, запознати с въпроса, казаха пред Ройтерс, че фабриката на Marion Biotech остава затворена засега, в очакване на инспекция и проверка на документите.

СЗО алармира за опасен сироп за кашлица, продаван в Камерун

СЗО алармира за опасен сироп за кашлица, продаван в Камерун

Сиропът съдържа токсичен замърсител - диетилен гликол

Това не е първият случай, когато безскрупулни производители използват диетиленгликол и етиленгликол като заместители на пропиленгликол, понеже са по-евтини.

През юни от СЗО съобщиха за съмненията си, че през 2021 г., когато цените на пропиленгликол скочиха, един или повече доставчици са започнали да смесват по-евтините токсични съединения със легитимния химикал.

Прокурори обявиха пред съда в Ташкент, че дистрибуторите на опасните сиропи, произведени от Marion, са платили подкупи от 33 000 долара, за да пропуснат задължителните тестове.

Централноазиатската нация изправи на съд 21 души - 20 узбеки и един индиец - за смъртта.