Швейцарската прокуратура разследва дали протестен лозунг, който призовава за убийството на турския президент Реджеп Ердоган, е нарушил законите срещу подбуждане към насилие, съобщи полицията, цитирана от Ройтерс.

В събота в Берн се проведе демонстрация срещу плановете за провеждане на референдум в Турция за увеличаване правомощията на Ердоган. На демонстрацията имаше лозунг "Убийте Ердоган с оръжията си" и снимка на пистолет, допрян до главата му.

Швейцария разследва турски шпионаж

Швейцария разследва турски шпионаж

Има конкретни подозрения

Турското външно министерство привика швейцарски дипломати в Анкара и поиска предприемане на правни действия срещу участниците на демонстрацията, която привлече хиляди кюрди.

Самият Ердоган, който обвинява Германия и Холандия в нацистки тактики каза, че Швейцария е прекалила.

"Техните леви партии и терористите (...) се обединиха и проведоха марш (...) В швейцарския парламент те окачиха моя снимка с пистолет до главата ми", оплака се той.

Швейцария: Турция да не шпионира

Швейцария: Турция да не шпионира

Анкара оказва натиск

Говорител на полицията в Берн обяви, че прокуратурата ще установи дали лозунгът е в нарушение на швейцарските закони. Полицията не е конфискувала лозунга.

Турското външно министерство отбеляза, че протестът е бил организиран от терористичната организация Кюрдска работническа партия, ЕС и САЩ, но не и от Швейцария.

Миналата седмица от Министерството на външните работи на Швейцария съобщиха, че турски граждани са разследване за шпионаж в полза на Анкара.