Владимир Путин и Си Дзинпин са се срещали около 40 пъти, откакто лидерът на Китай пое президентството през 2012 г. В много отношения другарството между двамата започна да определя дипломатическите отношения между Москва и Пекин през последното десетилетие, пише "Индипендънт".
Си направи първото си задгранично посещение в Москва като президент през 2013 г. и това последно посещение идва следващата седмица, след като му беше даден безпрецедентен трети мандат като президент. През това време поздравите между Си и Путин се развиха от "скъпи президенте" до "скъпи приятелю" и по-късно до "моят стар приятел". Миналата година, само няколко седмици преди силите на Москва да нахлуят в Украйна, лидерите се срещнаха и обявиха "безгранично" партньорство между техните две нации.
В исторически план отношенията между Китай и Русия са изпълнени с недоверие и конфронтация, особено в разгара на разкола по време на Студената война в края на 60-те години на миналия век, но Путин и Си промениха динамиката. При последното си посещение в Москва през 2019 г. Си говори за своето "дълбоко лично приятелство" с руския си колега. "През последните шест години се срещнахме близо 30 пъти. Русия е страната, която съм посещавал най-много пъти, а президентът Путин е моят най-добър приятел и колега", каза Си. И двамата лидери споделят целта да променят световния ред и ще продължат да го следват.
Въпреки това, нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. изясни естеството на техните отношения и е ясно, че Си и Пекин имат надмощие. Търговията между двете нации расте стабилно от години, но през 2022 г. достигна рекордните 1,28 трилиона юана (153 милиарда паунда), според китайски данни. Това бележи увеличение от около 30 процента спрямо 2021 г., дължащо се отчасти на това, че китайските компании разграбват петрола и въглищата на намалени цени, въпреки че други правителства избягват руското гориво като част от обширен санкционен режим от западните държави, които се стремят да накажат Москва за нейната война.
Путин се опита да представи подкрепата на Запада за Украйна като екзистенциална заплаха за Русия, обвинявайки членовете на НАТО, че се включват пряко в конфликта, като доставят оръжия и друга подкрепа на Украйна. Като цяло това е в унисон със Си, поне по отношение на това, което Пекин вижда като непропорционално влияние на Запада върху света, а Пекин все пак не осъди инвазията. Във време, когато и Китай, и Русия са изправени пред по-мразовити отношения със САЩ - включително търговия (в случая с Пекин) и сигурност, има смисъл Китай да не се възползва максимално от отношенията си с Русия.
Но докато Путин беше притиснат в ъгъла от инвазията си - той трябва да удари Запада, оставяйки нацията си все по-изолирана на световната сцена - ясно е, че Китай има други възможности и иска да ги използва. През октомври Путин каза, че отношенията с Китай са на "безпрецедентно ниво" и че Си е негов "близък приятел", като президентът изглежда усеща, че Пекин може да се чувства по-неудобно от ситуацията в Украйна.
В интерес на истината Си - който се превърна в най-доминиращия лидер, който Китай е имал след Мао Цзедун - очевидно има повече глобални амбиции. Този месец Пекин посредничи за разведряване между дългогодишните близкоизточни съперници Иран и Саудитска Арабия. А миналия месец представи мирен план за Украйна. Предложението е неясно, но подчертава, че Китай се стреми да си създаде роля на глобален посредник.
Що се отнася до тази последна среща между Путин и Си в Москва, руски официален представител каза, че двамата ще обсъдят конфликта в Украйна, както и "военнотехническо сътрудничество". Кремъл каза, че ще бъдат подписани "важни" двустранни документи, без да дава подробности. Говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин каза, че посещението на Си ще укрепи икономическите партньорства и ще насърчи "мира". Китай заяви, че ще поддържа "обективна и справедлива позиция" по отношение на войната в Украйна и "ще играе конструктивна роля в насърчаването на преговорите за мир".
Целта за Путин е ясна: той се нуждае от Си - изцяло. Фактът, че двамата ще имат неформален обяд в понеделник, преди по-официалните разговори във вторник, показва, че руският президент иска да изясни колко близки са нациите. Относно Си, той изглежда щастлив да се занимава с Русия, стига това да отговаря на интересите на страната му. Повече търговия винаги ще бъде полезна, докато засиленото военно сътрудничество също би имало своите предимства. Москва би могла да подобри военноморския капацитет на Китай, като предостави на флота достъп до руските пристанища в Далечния изток и чрез споделяне на технологии. Има също така съобщения, че Си ще разговаря с украинския президент Володимир Зеленски - първият им контакт след нахлуването на Русия.
САЩ изразиха "дълбока загриженост", че Китай може да се опита да се позиционира като миротворец, като насърчава прекратяване на огъня. Но всяко прекратяване в този момент няма да доведе до справедлив и траен мир, каза в петък говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби. САЩ също предполагат, че Китай обмисля изпращането на оръжия на Русия - обвинение, което Китай се опита да отхвърли.
На този фон не очаквайте романсът Путин-Си да приключи скоро - но е ясно и кой сега държи юздите.
nsmilitia
на 21.03.2023 в 10:47:39 #8Събрали са се да си поговорят пожелателно и как ще се гушкат когато и жълтъците бъдат сложени в същата кошница като руснята. Ако си мислят, че са нещо уникално с нископлатената си работна ръка в заводите - ей ти го едно Мексико и цяла латинска Америка чакат да бъдат следващата фабрика на света. Кандидати има и в други гъсто населени азиатски "тигри". Няма да коментирам пълната автоматизация на производството, което ще обезмисли цялото изнасяне на производството в чужда държава. Да, да му мислим ние малките, но понеже нашите изисквания и желания не са толкова големи, ще успеем да се впишем. Другите ще се самоизядат буквално. Вече смъртта на десетки хиляди взе да става просто някаква статистика и често срещано явление и нещата тепърва ще се влошават.
mclaranist
на 19.03.2023 в 11:07:09 #7Винаги ми е било интересно едно. Ок, Русия е колония, суровинен придатък на Китай, Путин е пионка и т.н. Нека обаче си зададем ПО-ВАЖНИЯ въпрос за нас, българите, а от там и европейците. Ние ЧИИ васал, придатък и колония сме???!!!! Щото да сме ,,ербап" и с насмешка, към положение в което ние сме ОЩЕ по-зле е пример за тежка диагноза. Кога САЩ ги разкриха че подслушват лидерите на ЕС, всички гузно мълчаха и само казаха: ,,ама батко, недей така". Когато САЩ прецакват ,,партньорите" си с търговия с Австралия за подводници, едните само мрънкаха малко и това е. Когато САЩ убиват ЕС карайки ги да спрат евтините руски суровини, за да купуват техните петрол и газ, ЕС чинно изпълнява. Когато САЩ изфабрикуваха и лъгаха за Ирак и обявиха война, както и къде ли не, ЕС само мълчи. Така че, нека погледнем собствената си кошница, преди да се смеем на другата.
libertas
на 18.03.2023 в 19:46:16 #6Oktavian, Много точен анализ. Китай ще бъде приятел на Русия само докато придобивките от това надвишават загубите. Накрая големият губещ ще бъде обикновеният руснак. За съжаление България е тежко болна от русоофилия, въпреки традиционното за там пренебрегване на човешкия живот, ограничаване на елементарни свободи и ниското качество на живот. Застаряващият и разочарован от запада среден българин (като че ли Свободният свят му е виновен, че е беден или неразбран) се чувства по-свой сред православните "освободители". Причините за това са ясни, а решението е въпрос на време.
oktavian
на 18.03.2023 в 12:31:02 #5libertas, Вече съм коментирал факта, че в отношенията между Китай и Русия на Путин метрополията е Китай, а колонията с разграбваните ресурси е Русия. Интересното е, че не Китай превърна Русия в своя колония, а точно Путин в изолацията си направи този много погрешен ход с исторически последици за руската държава!Напълно ясно е на всички, че Китай свири Първа цигулка и диктува условията на това партньорство.То ще продължи до тогава, докато е изгодно за Китай.Тук Русия изобщо няма думата!Огромният руски съсед вече обезлеси огромни площи в Сибир.Руските рибни богатства в Охотско море са почти изчерпани.Китайските стоки заливат Русия и разоряват местните производители, които за разлика от китайските нямат такива експортни възможности в целия свят.Предстои на основата на военно-техническото сътрудничество ограбване от страна на китайците и на почти всички руски военно-технически постижения.От друга страна руският пазар е интересен за китайците, но в сравнение с пазарите на света до които Китай има и ще държи да има свободен достъп руският пазар не е решаващ за огромната и бързоразвиваща се китайска икономика.Си едва ли ще рискува това икономическо развитие, като го постави в зависимост от Русия.Това и на децата е ясно!Няма да стане, дори ако Русия реши да подари на Китай всичките си ресурси.Защото Китай освен от свободен експорт на стоките си силно се нуждае и от импорт на високотехнологични машини и съоръжения, технологии и свободни търговски пътища по целия свят. Когато една по-слаба икономически държава се ориентира към плътно сближаване с много по силна икономика тя винаги е губещата страна.И колкото по-слаба е, толкова по катастрофална е загубата. Предполагам, че в близките години ще наблюдаване изсмукване на Русия от страна на Китай, до пълното и задушаване и поставяне в "партер".
libertas
на 18.03.2023 в 00:33:38 #4Другарството на малкия комплексар с китайския хитрец ще трае точно докато на втория почне да му излиза прекалено скъпо. Путкин е унижаван и притискан от целия бял свят. Много скоро ще посегне към червеното копче. Тогава ще е и краят му.
ivan-filipov-RoykoIcG
на 17.03.2023 в 21:06:45 #3Еййй нещо ги притеснява Китай и Русия в саюз еее що бе вие целия свят вдигнахте срещу тях и да ви дадат всичко ами те са половината свят по теритотия хаха.Дайте вие малко от британската империя де двулични копелета хаха дайте им Австралия те ще си я поделят може и Канада.Но там ги боли и не става трена световна става веднага е па то и за Украине е така за Тайване хааааа пак трета световна.
blacklis7e-d
на 17.03.2023 в 20:25:28 #2В любовният триъгълник между Путин и Си третият и тъп ъгъл gdhud играе ролята на чевермето
beyonder-realm
на 17.03.2023 в 19:21:01 #1Егати садо мазохистите са тези двама императори