Международният валутен фонд (МВФ) ревизира прогнозите си за световния икономически растеж през 2016 година, тъй като очаква редица негативни фактори да окажат влияние върху икономиките по света.

За тази година се предвижда ръст от 3,4% или с 0,3 на сто по-висок от прогнозираните 3,1% за 2015 година, но с минус 0,2% в сравнение с предишните прогнози от октомври миналата година, става ясно от доклада „Световните икономически перспективи” на МВФ.

Прогнозите за 2017 година са за ръст от 3,6% (-0,2 на сто в сравнение с прогнозите от октомври 2015 г.).

От организацията отбелязват, че възстановяването на глобалната стопанска активност се очаква да бъде по-плавно в сравнение с посоченото в „Световните икономически перспективи” от октомври 2015 година, особено в развиващите се пазари и развиващите се икономики.

Фондът допълва, че има рискове за глобалните перспективи, свързани с продължаващите негативни корекции на световната икономика.

Тази година ще бъде година на големи предизвикателства и политиците трябва да мислят за краткосрочна устойчивост и за това, как могат да я укрепят и засилят, но също трябва да мислят за дългосрочни перспективи за растеж. Тези дългосрочни действия на практика ще имат позитивен ефекти и за по-близък период чрез увеличаване на доверието и увеличаване на вярата на хората в бъдещето, подчертават от МВФ.

Като потенциални рискове за глобалния икономически ръст МВФ посочва по-слабия ръст в развиващите се пазари, особено в Китай, намаляването на цените на суровините и увеличаването на основните лихви в САЩ.

Ниските цени на петрола влошават фискалните позиции на износителите на суровината и възпрепятстват техните перспективи за растеж, докато в същото време подкрепят потреблението на домакинствата и намаляват енергийните разходи на вносителите, особено на развитите икономики, където се отчита спад на цените до крайните потребители, допълват от Международния валутен фонд.

Прогнозите за САЩ за 2016 и 2017 година са за ръст на БВП от 2,6%. В сравнение с прогнозите на МВФ от октомври 2015 година се отбелязва намаляване на темповете с  0,2 на сто.

Фондът предвижда еврозоната да регистрира 1,7 на сто ръст през тази и следващата година. През 2015 година прогнозите за еврозоната бяха съответно 1,8% през тази година и 1,7% през 2017 година. Очаква се Германия да има ръст от 1,7 през следващите години, а Франция съответно 1,3% и 1,5%.

6,3 на сто се очаква да отчете китайската икономика през 2016 година и 6,0% през 2017 година. Спрямо прогнозите от октомври 2015 година няма промяна в предвижданията за китайския икономически растеж.

Китай с най-слаб икономически ръст от 25 години

Китай с най-слаб икономически ръст от 25 години

0,4% спад в сравнение с предходната година

Междувременно МВФ предупреди Европа, че бежанската криза изправя Стария континент пред сериозни икономически предизвикателства. Фондът призова Европа да работи по-здраво за интегриране на мигрантите.