Залесяването на гори в Република Северна Македония е в упадък през последното десетилетие. През 2020 г. нови дървета са засадени само на 569 хектара, което е второто най-ниско ниво през последното десетилетие, показват данните на Държавната статистическа служба, цитирана от "Мета".
Най-тревожен е фактът, че страната постепенно губи богатия си горски потенциал, тъй като, от една страна, залесяването е в упадък, а от друга, унищожаването на горите само от пожари е няколко пъти повече в хектари в сравнение към залесените площи.
През последното десетилетие повечето дървета - на площ от 2 969 хектара - бяха засадени през 2010 г. Оттогава броят на залесените площи намалява. От друга страна, през 2012 г. 19 312 хектара растителност са унищожени само от горски пожари. Това означава, че унищожените гори през тази година са с няколко хиляди хектара повече в сравнение с общите площи на залесени площи през последното десетилетие, което е само 14 294 хектара.
Горските пожари през 2020 г. унищожиха 438 хектара, което е много по-малко в сравнение с предходните години, показват данните, предоставени от Държавната статистическа служба.
През последното десетилетие статистическите данни показват, че най-лошата година за горите е 2012 г., когато пожарите са обхванали 19 312 хектара. Огромни щети върху горския фонд са настъпили през 2019 г., когато пожарите са причинили унищожаването на площи от 10 661 хектара.
Горските пожари в Северна Македония много често са резултат от палежи, но и от посещения на хора в горските райони по време на топло и сухо време, особено от приготвяне на барбекю или от изгаряне на стърнища, което много често може да доведе до голям пожар, който ще застраши не само растителността, но много често причиняват много материални щети.
Горският сектор е един от най-засегнатите от изменението на климата. Повишаването на средните температури уврежда развитието на дърветата, докато сухите периоди са една от основните причини за горските пожари, които са особено активни през летния период.
Освен горски пожари, горските територии в РСМ се унищожават от насекоми, природни бедствия и незаконна сеч за дърва за огрев. Тези показатели не могат да бъдат измерени в хектари, защото статистическите данни измерват унищожените дървета в кубични метри. Все пак общите данни показват очевидна небрежност за горския фонд на страната.