Вече е ясно, че Държавният департамент на САЩ евакуира дипломати от Китай поради опасения, че може да са засегнати от мистериозно заболяване и звукови атаки, които са поразили и други техни колеги в азиатската страна и Куба. "Няколко лица" са изпратени в САЩ за по-нататъшна оценка след първоначалните прегледи.
Медицински екип е изпратен в южния град Гуанджоу, след като американски служител, който усеща странни звуци, е диагностициран с мозъчна травма миналия месец, съживявайки страховете, че американският съперник е разработил някакво акустично или микровълново устройство.
Какви са тези звукови атаки, се питат в своя статия The Week и част ли е от някакъв модел. Два инцидента не правят модел, но мнозина считат, че това не е просто съвпадение.
Разузнавателните служби нямат достоверни обяснения за това, което се случва, въпреки че "някои американски официални лица подозират, че Пекин и Москва могат да бъдат замесени", съобщава "Вайс Нюз".
"Гардиън" коментира миналата година, че следователите разследват дали инцидентите са извършени от Русия или от друга държава, "вероятно работещи без знанието на официалните власти в Куба".
Страхът, че американски граждани са преднамерено атакувани от трети страни, провокира американския държавен секретар Майк Помпео да създаде работна група, която да разгледа така наречените звукови нападения и да реагира на "необясними здравни инциденти", засягащи американските дипломати и членовете на техните семейства.
Възможни ли са въобще звукови атаки?
Докато САЩ бързат да сочат пръст, някои учени и инженери размишляват дали такива атаки са възможни и дали симптомите на дипломатите биха могли да бъдат причинени от звукова атака изобщо.
Всъщност "съществуват много малко данни за това дали и как ултразвукът във въздуха засяга човешкото здраве", съобщава "Сайънс Нюз".
Андрю Оксенхам, изследовател в университета в Минесота коментира, че генерирането на достатъчно акустична енергия, която да причини загуба на слуха и увреждане на мозъка от тези видове звукови вълни, не е лесна задача. "Дори и да прекосиш улица и да влезеш в сграда, ще трябва да имаш високоговорител с размерите на сграда", обяснява той.
История на звуковите войни - Втората световна война
Въпреки, че звуковите оръжия звучат като неща от научната фантастика, те се използват от десетилетия, както на теория, така и на практика. Избухването на Втората световна война, вдъхновява тяхното използване.
Към края на война главният архитект на Адолф Хитлер Алберт Шпеер съобщава, че е разработил планове за създаване на "акустично оръдие". Чрез запалване на газове - кислород и метан - във високо резонираща камера, Шпеер изчислява, че получената реакция може да доведе до 1000 експлозии в секунда, чийто звук след това може да бъде преобразуван в насочен лъч от рефлекторни чинии.
Чрез многократно компресиране и освобождаване към отделни органи в човешкото тяло, оръдието може потенциално да убие, ако човек стои в радиус от около 100 метра, за около 30 секунди, но оръжието никога не е използвано в битка.
Последващи изследвания потвърждават теорията на Шпеер, че би било възможно да се убиват или сериозно да се наранят хора, чрез използване на звук.
Но това не е единственият тип звукова война. Докато целта на Шпеер е да убива, други военни използват звук, за да влияят на психиката на врага.
По време на войната във Виетнам американските военни провеждат кампании за "аудио-тормоз" срещу Виетконг, представляващи поредица от "натрапчиви звуци", които според думите на историка Стив Гудман представляват душите на мъртвите.
Тази кампания, наречена Operation Wandering Soul от американската армия, вдъхновява емблематичната сцена от "Апокалипсиса сега" на Франсис Форд Копола, в която от атакуващ хеликоптер звучи Вагнер.
Полицията използва Далекообхватни акустичните устройства - LRAD
Способностите на акустичните оръжия са използват от полицейските сили срещу протестиращите и размирици. Полицейските сили на Израел например използват устройство, известно като The Scream, използвано върху превозното средство в демонстрация на палестинци срещу разделянето на Западния бряг през 2005 г.
Американската полиция използва различни варианти на LRAD за разпръскване на тълпи, особено по време на протестите на конференцията на Г-20 в Питсбърг през 2009 г., първата употреба на LRAD в САЩ.
Няма точно определение за звуково оръжие, а ефектите от тях се различават и варират. Системите LRAD, използвани срещу протестиращи, са в единия край на спектъра. Вместо да причиняват дълготрайни увреждания на органи, LRAD се използват като силни възпиращи средства, чиято употреба от военни и цивилни кораби е в конфликтни зони и срещу пирати.
В другия край на спектъра са звукови оръжия, предназначени да причинят трайни щети. Шпеер смятал, че е възможно да се изгради акустично оръдие, което да компресира жизненоважни органи в тялото многократно, докато не бъдат смъртоносно повредени.
Израел изгражда "Генератор на гръмотевици", който създава експлозии по подобен начин и може да бъде смъртоносно в близки разстояния. Предназначен е за контрола на птици и вредителите, но според "Уайърд" това е доста "добър начин за задържане на хвърлящи камъни младежи извън определени зони, без използване на прекомерна сила".
Израел не е оповестявал подробности за своята система The Scream, но ефектът на устройството е огромен, според медиите. "Протестиращите покриват ушите си и държат главите си, изпитват замайване и гадене. Устройството, монтирано на превозното средство, започна да изпраща звуков в интервали от около 10 секунди", съобщава СиБиЕс.
Инфразвукови и ултразвукови устройства
Инфразвукът е под прага на човешкия слух (по-малък от 20Hz). Според списанието "Наука и глобална сигурност" инфразвукът може да причини "резонанси в телесните кухини, нарушения в органите, визуално смущение, гадене, дискомфорт и смърт".
Ултразвукът е над прага на човешкия слух (над 20kHz) и може да причини увреждане на белите дробове и мозъка. Тя също така може да доведе до необичайно "загряване на главата" на жертвата, съобщава "Лайв Сайънс".
Инфразвукът има много по-дълги вълни от ултразвука, което означава, че той е ефективен на много по-големи разстояния.
Сред многото неизвестни, които все още предстоят да се разкрият, дали Русия, Китай, Северна Корея, Венецуела или Иран биха могли да се замесени, разследващите на инцидентите с американски граждани не са установили вероятностите за конкретен заподозрян.
krasimira-krasteva
на 07.11.2019 в 19:06:16 #3Otvorete v YouTube directional sound, satellite surveillance...Microwave auditory effect...
krasimira-krasteva
на 07.11.2019 в 19:04:23 #2Zapalete office-a na Mirena Iordanova advokat ot Sofiiska Kolegiq. Prostata kurva mi e sauchenichka ot Vratsa I 6 gidini me iztezava po sveta poneje ne si e sbudnala mechtite. Industrial Engineer sum I znam kakvo govorqt...Tupata kurva znae koi ni sledi I tormozi.
NaskoZashtoto
на 08.06.2018 в 14:46:12 #1Това е преписано, не го е измислил сам. Иначе щеше да има достатъчно ум да се сети и за други вероятности - например модните напоследък слушалки, с които по всяко време и на всякъде може да се слуша силна музика. А тя, представети си, се пренася от звукови вълни, които според качеството на слушалките и слушания запис могат да покрият и трите описани диапазона със съответното въздействие. При това практически няма разстояние между източника на звука и главата на пострадалия американец.