Политологът Иван Кръстев обвързва смъртта на Евгений Пригожин с президентските избори в Русия догодина. За пореден път Путин иска да елиминира противников кандидат възможно най-бързо, като така да изпрати послание. В интервю за Der Standard Кръстев заявява, че Западът не определя какво се случва в Русия и Русия няма да просто да изчезне, затова и вижда Европа пред дълъг период на несигурност, за който е важно да е подготвена.
Standard: Смятате ли, че Путин е наредил да убият лидера на наемниците Пригожин или има друга реална възможност?
Кръстев: Всичко е възможно, може и просто да е било нещастен случай, но истината е, че дори и това да е бил инцидент, никой няма да повярва в това. Пригожин живееше живот, който правеше невъзможна естествената смърт. Не знам повече от Вас какво се е случило, но в общественото въображение, както в Русия, така и в света, случилото се ще се възприеме като екзекуция и екзекуцията е наредена от руския президент.
Standard: Пригожин имаше вражда с руското военно ръководство. Възможно ли е военните да са го убили независимо от Путин?
Кръстев: Не. Съдбата на Пригожин беше решена в деня на бунта, когато президентът Путин излезе по телевизията и каза, че това е държавна измяна. Знаете, че той има специално отношение, мания към предателството и предателите. През последните два месеца Пригожин е "ходещ мъртвец". Съображенията бяха как да се убие Пригожин, без да се убие неговата наемническа група "Вагнер". Путин се срещна с Пригожин и други военни командири пет дни след опита за преврат и обсъдиха как да го отделят от хората му. Това отне два месеца, заедно с пренасочването на лоялността на войските на Вагнер в Африка от Пригожин към руската държава. Пригожин живееше на заем. Между другото, неслучайно в самолета загина не само Пригожин, но и действителният основател и съименник на "Вагнер", полковник Дмитрий Уткин. С това ръководството на "Вагнер" е заличено.
Standard: Какво следва? В краткосрочен план Путин осигури ли позициите си?
Кръстев: Моментът на катастрофата може да има нещо общо и с факта, че догодина в Русия има президентски избори. Имаше и спекулации, напълно нереалистични, че Пригожин ще се кандидатира. Но мисля, че Кремъл искаше да пресече дори и тези спекулации възможно най-рано и да се отърве от Пригожин като кандидат. Друга причина може да е, че руските военни, толкова критикувани от Пригожин, сега имат известен успех в спирането на украинската контраофанзива. Смъртта на Пригожин бележи консолидацията на властта на Путин. Но този път е против руската традиция, независимо дали в комунистическия или предкомунистическия период: този път не е нужно да убивате хиляди. Този път е достатъчно да арестувате или убиете един и останалите ще разберат какво е посланието. Единственият риск за Путин е легендата за Пригожин да не отшуми.
Standard: Що за държава е тази с частни армии, които организират и подстрекават бунтове?
Кръстев: Путин действа по един и същи начин навсякъде - и в бизнеса, и в политиката. Той остави държавата в ръцете на няколко близки приятели. Милициите на "Вагнер" бяха инструмент за държане на военните под контрол. Ако някой протестира, трябва да бъде наказан дисциплинарно. Но този тип консолидация има недостатък - случва се без реална обществена подкрепа. Хората приемат факта, че властта на Путин е неограничена, но не могат да си представят Русия след Путин. Властта на Путин е нараснала толкова много, че човек не може да си представи бъдещето без него. Но той е смъртен. Това създава криза в системата, защото системата е толкова зависима от него. Това е една от слабостите на силно персонализираните режими.
Standard: А каква е по-далечната перспектива? В руската история има период "смутното време", в края на 16 век - мислимо ли е такова нещо след Путин? Хаос, всеки срещу всеки?
Кръстев: Може и така да стане. Също така е възможно руските елити да създадат организиран трансфер на власт. Но няма надежда за промяна в руската политика в краткосрочен план. Това важи и за войната в Украйна. Путин не може да спре тази война. Въпреки че този режим не използва масови репресии като този на Сталин, той е режим на параноя и недоверие. Режимът на Путин е подобен на този от последните години на Сталин: властта е консолидирана, но при пълна несигурност за бъдещето.
Standard: Казахте, че войната в Украйна няма да приключи на бойното поле и не и преди президентските избори в САЩ през 2024 г. Залага ли Путин на изборната победа на Тръмп?
Кръстев: Путин вече не може да спечели в Украйна. Той я започна с предположението, че украинският народ желае да бъде освободен от западното влияние от Русия. Че украинците всъщност са руснаци и просто трябва да премахне прозападните елити. Този сценарий вече не съществува. Следователно за Путин тази война вече не е за Украйна, а става въпрос за международния ред. Той вижда войната много повече като война срещу НАТО и САЩ. Така че не мисля, че ще има истински мирни преговори в Украйна преди изборите в САЩ. Той вярва, че ако има промяна в САЩ, това ще има голямо влияние и в Европа.
Standard: Очаква ли Путин да намалее европейската подкрепа за Украйна?
Кръстев: Първо, Путин иска да направи издръжката за европейците възможно най-скъпа. Заради това и той прекрати сделката за зърно - защото износът на зърно е толкова важен за Украйна, колкото износът на петрол за Русия. Той чака и гледа какво идва, особено в САЩ. Когато руснаците не спечелиха в първите дни на войната, те вече загубиха. Сега имаме обратната ситуация - докато украинците не спечелят с контранастъплението си, те губят.
Standard: Министърът на външните работи на Австрия Александър Шаленберг наскоро каза, че трябва да правим разлика между Путин и руския народ. Но руският народ приема Путин.
Кръстев: Така е и това поддържа тази жестока война. Но американците също първоначално подкрепиха войната в Ирак. Наивно е да се мисли, че това е само войната на Путин и че руснаците нямат нищо общо с нея. Но това не е и единствената несправедлива война, подкрепяна от хората.
Standard: Докога трябва да се съобразяваме с последствията от руския империализъм?
Кръстев: Първо, Русия няма да изчезне. Второ, за добро или лошо, Западът не може да решава и формира бъдещето на Русия. То си зависи от руснаците. Следователно най-важното за Европа е тя да се подготви и да се защитава, независимо какво се случва с Русия. Предстои ни дълъг период от време, за който не можем да предвидим как ще се развие ситуацията.
*Оригиналното заглавие в Der Standard: Иван Кръстев: През последните два месеца Пригожин е "ходещ мъртвец"
Опако
на 26.08.2023 в 12:12:21 #3Никой не е виновен на Запад, че слабоумните бля гласуват от 20 години за един и същи преззидент. Начиинът по който псевдо-демокрацията им се подхлъзна към националфашизъм, преминал към начална фаза на тоталитаризъм, с привидното менкане на позициите президент-министър-председател между Путкин и Медведев, да пълното зарязване на всякаква формалност и обявяването на изборите за излишна бюрокрация, понеже Путкин пак ще спечели, разкрива ясно колко дълбоко е прогнило съзнанието на бля! На практика, те са свикнали да бъдат мачкани, защото никога през цялата си история не са имали каквато и да била демократична традиция. Доказа се не само, че бля не стават за комунизъм, както Ленин е смятал, но и за най-обикновена, дори хилава и мижава демокрация не стават! Всички фашистки държави са опасни за демократичните страни - не Европа създаде враг в лицето на Русия, бля сами го сториха!
dimo-pushkata
на 26.08.2023 в 12:11:37 #2Хазарите вече контролират Европа, молете се Путин да си освободи, в момента сме заровени от Юдейската мафия, дори искат децата ви за пушечен месо! Нюза, колко ви плащат от Хазарския халифат - 50 център?
ivan-koichev
на 26.08.2023 в 11:20:36 #1Естествено, след като си създаваш врагове ще трябва и да се защитаваш.