Публикуваме текстовете Ви без редакция

За кой ли път Поразяващата уста (Татяна Дончева) „изненадва" Партията, както и българската общественост с остро и доста нестандартно интервю, този път в ефира на Нова телевизия.

Хората не възприемат този кабинет като кабинет с качества - нито хората на улицата, нито вътре в партията, нито българската интелигенция. Този кабинет дойде с много въпросителни, че зад него се крият задкулисни интереси и договорки, които нямат нищо общо с никакви обещания.

Това е цитатът, с който news.bg извежда акцентът от интервюто.

Доста интригуващо и прелюбопитно. Тези думи обаче вероятно съвсем не са искрени, защото са изречени от човек, около който витаят мрачни сенки от миналото, който е изиграл важни роли в различни постановки в най-значимите представления, играни на голямата сцена на театъра на Позитано 20.

За широката общественост, а вероятно и за обикновения симпатизант на БСП, остават загадка такъв тип изяви на бившата депутатка.

Чии политически интереси изразява?
Срещу кого е насочена критиката?
Нейният интерес какъв е?

На първо четене отговорите са прости. Изразява интересът на народа и обикновените партийни членове и симпатизанти. Критиката е насочена към лошите и тя няма никакви користни интереси.

Да, ама не! Както казваше един възрастен и мъдър човек.

За да преценим обективно казаното от Дончева в поредното й бомбастично интервю, трябва да си зададем няколко въпроса:

- Защо Татяна Дончева активно съдейства за скандалната поправка в Наказателния кодекс, която сведе до минимум наказанията за сводничество. От нея се възползва известният „рапър" Ванко 1, който се измъкна с условна присъда.

- Защо в последния момент преди приемането на Закона за досиетата в края на 2006 г. Дончева вкара няколко текста, позволяващи бивши агенти на Държавна сигурност да не бъдат разкривани с мотива, че са агенти и на сегашните служби. Така на практика законът стана вредно половинчат и изключително удобен за манипулации, а осветяването на основни фигури в сегашното управление на държавата и ключови институции на практика беше предотвратено.

- Защо Дончева най-активно от всички в тройната коалиция участва в стопирането на Закона за конфликт на интереси, което вбеси Европейската комисия. С предложените изменения тя фактически помогна на колегите си в парламента, които са се оплели в роднински обвързаности, да избегнат подаването на декларации.

- Защо само ден, след като на комисия се обяви против 8-процентната бариера за коалиции и 31 мажоритарни мандата, отново Дончева даде решаващия глас за въвеждането на изборните промени, които не просто обслужват управляващата олигархия, а директно саботират конституционния ред и демокрацията...

- И накрая, а може би с това трябваше да започнат въпросите, каква беше ролята на Татяна Дончева в Мултигруп докато съществуваше, а защо не и след това?

Отговорите на тези въпроси са сложни. Те витаят в централата на Позитано.

От там идва и миризмата.