News.bg публикува текстове Ви без редакторска намеса.
По време на Страстната седмица се случиха много неща - импийчмънтът срещу президента се провали и то, разбира се, не без помощта на Яне Янев; повдигнаха обвинение срещу действащия министър на здравеопазването; проведена бе показна акция по задържането и обвинението на бившия вонен министър Николай Цонев; при не по-малка показност бе задържан и председаталя на местния парламент във Варна и лидер на социалистите в морската столица Борислав Гуцанов. В подкрепа на тези акции министър-председателят Бойко Борисов заяви, че арестите ще продължат и това е сериозна антикризисна мярка.
По време на Страстната седмица се случи и още нещо, което покрай показната активност на правителството някак си остана в сянка - в Народното събрание се състоя кръгла маса за промяна в изборното законодателство.
Ние, от ПП „Другата България" направихме сериозни предложения за гласуването на българските граждани зад граница.
Зад граница живеят около 3, 5 милиона български граждани, от които около 1. 5 милиона са реални гласоподаватели.
Те подкрепят българската икономика, грижат се за своите близки в Родината, увеличават туристите и вливат реални пари в държавния бюджет.
Тези гласове не могат да бъдат купени, те не се продават. Вероятно по тази причина не представляват такъв сериозен интерес.
Нашите сънародници зад граница имат правото да гласуват, това право им гарантира и Конституцията на Република България, те трябва да участват в българския политически живот. В крайна сметка още в Древна Елада, когато демокрацията форма на управление, се е родила и репликата: „богатството на един народ е неговата диаспора".
През всичките години на преход, българските граждани са необходими на държавата само по избори. Няма как да подмина факта, че се откриват секции в задграничните ни мисии само по точно разпределение, без това да обслужва интересите и желанието на милиони българи, които искат да гласуват.
В изминалата страстна седмица, политическите страсти отново избутаха този дебат извън акцентите. А те са изключително важни. Във време на сериозна финансова криза, въпросът за промените в изборното законодателство, е ключов. Те, разбира се, не са панацея, но са сериозна стъпка за решаване на проблеми, натрупани с години.
Критиките, които търпи България от страна на европейски партньори, са сериозни. Години наред правителствата в страната не успяха да осъществяват реформите, така както това се случи и в други посткомунистически държави. Всичко се прави на око, в последния момент, и ако мине - се поздравяват.
Не, уважаеми господа! Така не се прави политика. Политика се прави с действия и ясна и конректна визия за действия, с план и анализ на осъществими резултати.
В доклад на ОССЕ след проведените Парламентарни избори на 5 юли 2009 г. в Република България ясно се посочват препоръките към страната ни за промяна в изборното законодателство. Необходимо е българските полтиции да се запознават с тези документи, защото реакцията само в кризисна ситуация, не е печеливша за гражданите.
Ето защо „ ПП Другата България" предлага:
- да се заличи текста „нямат друго гражданство" в чл. 3, ал.2 от Закона за избор на народни представители, като се замени с текста „и са пребивали на територията на България в последните 6 месеца".
Тази промяна е задължителна, за да бъде синхронизирана с чл. 8 от Лисабонския договор, чл. 40 от Хартата за основните права на Европейски съюз, чл. 17 от Европейската конвенция за гражданство, но преди всичко с чл. 26, ал. 1 от Конституцията на Република България. - да се окрупнят мандатните райони с цел минимизиране на грешките по изчисленията при разпределяне на мандатите, като се окрупнят на 20 многомандатни района за България. С оглед равнопоставеността на вота от България и от чужбина да се обособи 1 самостоятелен многомандатен избирателен район, в който да влизат гласовете зад граница
- електронно гласуване
- гласуване по пощата
- гласуване в едноседмичен срок преди изборите
- премахване на удостоверенията за гласуване на чуждо място
- изборният праг да бъде 4 %
- обособяването на постоянно действащ единен ЦИК с особена юрисдикция, който да обединява ЦИК, ЦИКМИ, ЦИКЕП
- засилен контрол върху работата на СИК в чужбина чрез наблюдатели от международни организации
- протоколите от изборния ден в чужбина да се събират от посолството в съответната страна и да се изпращат по електронен път към единен сървър, обединяваш всички резултати от чужбина
С тези конкретни предложения ще се модернизира и либерализира вота, ще се увеличат реалните гласоподователи в чужбина, ще се ограничат купуването на гласове и практиката за търговия с тях, най-вече ще се равнопостави вота на българските граждани в България и в чужбина, ще се намалят средствата от бюджета за провеждане на избори, ще се премахнат злоупотребите с удостоверния за гласуване на друго място.
Сигурен съм, че направените предложения ще намалят и политическите страсти през седмицата преди Великден. Защото до Народното събрание няма да се допускат хора със съмнителни интереси, избирани с напазарените гласове от неколцина махали.
Тогава показните арести няма да се броят за антикризисна мярка, а за действие и свършена работа на властите.
Промените в изборното законодателство, уважаеми господа, са превенция с цел прозрачност, а не следствие.
drunk-ula
на 19.04.2010 в 01:32:59 #53Правото на гласуването (или не) на българите в чужбина има +/- и в двата случая. Примерно, защо българите в яужбина не се връщат да гласуват на местни (кметски) избори, но гласуват на местните избори в страната, която обитават? Отг.: онази страна е там където е "техния дом", т.е. няма интерес от БГ. Живеещите в чужбина не винаги са адекватни на процесите в страната и могат да бъдат също "купени", напр. достатъчно е един помпиер-вишист да се появи в Чикаго и ... всички там стават ГъРбави. .. и т.н. След 25 г. живот в чужбина съсвсем определено смятам, че изискването за отседналост (платени данъци и пребиваване в БГ) е по-правилно, отколкото масово гласуване в чужбина. Споделям мнението изказано по-долу, т.е. от какъв хал, тия които са се натуразилирали в други държава и децата им дори не говорят български, трябва да участвуват във вота?! Освен това 2-то граждансво не е универаслно пието право в редица западни държави, напр.
critic
на 17.04.2010 в 21:40:12 #52До колегата, който "експертно" се изказа, че французите не можели да гласуват в чужбина, а само във Франция. Би ли обяснил, рожбо, какво се има предвид в изречението "Citizens may register either in their place of residence or in a place where they have been on the roll of taxpayers for local taxes for at least 5 years. A citizen may not be legally registered in more than one place. Citizens living abroad may register at the consulate responsible for the region in which they live." цитирано от http://en.wikipedia.org/wiki/Elections_in_France ?
mrKrastev
на 16.04.2010 в 20:28:14 #51Нека Герб да преценят. Подкрепям, ако и те подкрепят.
Linko
на 14.04.2010 в 16:43:35 #50Ortega, da me izvinish, no da delish bulgarite v chujbina ot tezi v BG - nikoj ne e saglasen. Njama znachenie kolko vreme jiveesh/si jivjal tam. Ponjakoga se vijda, che jiveeshtite v chujbina sa s po-visoko bulgarsko saznanie ot tezi, "prebivavashti" v BG. NIE izprashtame pari v BG i pomagame na blizki i prijateli. NIE pravim tarjestva na vseki praznik i se sabirame s stotici na edno mjasto. NIE sme obedineni v BG sauzi, NASHITE detsa tam uchat v BG uchilishta, NIE imame i dostup do BG literatura i prevodna, NIE hodim na BG koncerti, NIE izdavame vestnici i v razlichni darjavi i rajoni te se razgrabvat vsjaka sabota. Ako otidesh na koeto i da bilo letishte v Evropa - shte vidish bulgari, noseshti TV anteni ot BG. Vsichki sme osvedomeni kakvo stava tam. KAK MOJESH DA DELISH BULGARITE!!! A ti kakuv si togava, ako ne mileesh za obshtoto delo da se izvede stranata ot dulbokata letargia s godini? Az kato se pribera v rodnoto si mesto - ne vijdam pochti talpi ot mladi hora kakto predi. Bolshinstvo sa pensionerite i deca, za koito se grijat. A poslednite godini emigrantite si vzemat i decata s sebe si. Chetoh, che okolo 250,000 bulgarcheta sa rodeni v chujbina prez poslednite 10g. Kakuv po-pokazatelen fakt. No bolshinstvoto govorjat v kashti Bulgarski i poznavat BG praznici i kultura. A kato gledam v BG s kakvo se zanimava mladejta - svjat mi se zaviva i mi stava mnogo muchno za koeto...Jalko.
Bundesliga
на 14.04.2010 в 12:50:05 #49Абе мишоци, според вас на година колко ли пари ей, така, без декларации и глупости просто се изпращат от нас за България и се наливат в българската "икономика"? Айде заврете си гласуването в.... Ортега знае къде! Злобни, гладни мизерници!!! А после като ви стане тясно на село и се изсипете "у чужбинъ" да работите на черно разни неща, от които и каторжници биха повърнали, все за нас се залепяте и търсите. И тогава няма нужда ние ДА ГО..... и изведнъж ви ставаме някак си необходими и достойни българи.
sultan mehmet
на 12.04.2010 в 23:44:09 #48Алооо,кво се карате бе,събудетесе бе,година мина ДПС не е ве4е в управлението Ама ние ти4аме и ве4е изпреварваме гърците!!!хайърлия да е

critic
на 12.04.2010 в 23:22:10 #47Драги приятелю: Много ще се радвам ако обясниш с цитати и препратки как така "извода" от текста от Конституцията "...Да плащат данъци и такси СЪГЛАСНО своите доходи и имущество…" е: "...Да плати поне подоходните си данъци и осигуровки В България". Също така, имам въпрос към всички "защитници" на данъците и осигуровките. В коя Европейска държава, има избирателен закон, според който жителите са лишени от право на глас ако не са си плащали данъци В съответните държави? Т.е. имал човек доход нула евро, не платил данък или осигуровки В родината си и е лишен от глас.
rumen221s
на 12.04.2010 в 19:30:41 #46Приятели, От Великата Френска революция всички нормални държави са приели принципа на…: - Единство на Права и Задължения на гражданите(поданиците) си…!!! Това е включено и в нашата Конституция…!!! „Чл. 26. (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция…; Но добавя след това…: Чл. 57. (2) Не се допуска злоупотреба с права, както и тяхното упражняване, ако то накърнява права или законни интереси на други.” Чистите задължения по на гражданите – по Конституция са само три…: - Да защитават Отечеството; Да оказват съдействие при бедствия и…; Да плащат данъци и такси съгласно своите доходи и имущество…!!! (Чл. 59, 60 и 61) Извода е…: - Български гражданин Няма право да упражни правата си на глас, ако не е изпълнил Конституционното си задължение – Да плати поне подоходните си данъци и осигуровки в България…!!! - Само който си плаща данъците и осигуровките си ще гласува…!!! Почти всички стигнахме до това решение: 1. Задължително гласуване и отзоваване на депутати с подписка от „избирателния” му район. 2. Гласуване по местоживеене само на територията на РБ (посолства, консулства, кораби). 3. Гласуване – само при платени подоходни данъци в България и платени Здравни и Пенсионни вноски, защото в Е.С., това е изискването за оседналост… -гласуваш в държавата от Е.С., в която си плащаш подоходните данъци... 4. Гласуват и придобилите право на Българска пенсия, регистрираните безработни, регистрираните социално слаби и студентите независимо от местоживеенето им. 5. Изборните райони да се припокриват със социално – икономическите райони, а в парламента да влизат само толкова депутати (от общо 240), колкото процента от гласоподавателите са гласували… Това е. Няма място за емоции…Депутатите да прилагат Конституцията, а не да се оправдават като калпавите водолази с водораслите...!!!
:SorryLol:
на 12.04.2010 в 15:10:06 #45Изобщо не съм съгласен! Ама изобщо! Аз живея в България, плащам тук данъци и осигуровки, и смятам ЧЕ ИМАМ ПРАВО ДА ОПРЕДЕЛЯМ БЪДЕЩЕТО НА СТРАНАТА! Който обаче е избрал да живее и работи в чужбина (изключвам работещите в българскте институции, посолства и т.н.), защо този човек ще определя МОЕТО бъдеще????? Не казвам, че емигрантите не са пълноценни българи, просто според мен право на глас трябва да имат само тези, които плащат социалните си осигуровки в България. А тази ПП "Другата България" да си гледат работата, те са някакви, които предяваха претенции за бюджетно финансиране и финасова помощ за българи, живеещи в чужбина. Не в тази статия, в едни интервю преди иборите ги гледах
yavor87
на 12.04.2010 в 13:42:15 #44Излезеш ли от българия ставаш чужд. То това е практика от много години. Примерно българска телевизия освен платено не можеш да гледаш легално. Да, има тука там нещо безплатно ама само ако се закачиш на клона и то с лошо качество. Демек информация за българия - никаква. Секциите и как се гласува в чужбина също е много мътна работа. На парламентарните избори бях в Белгия и трябваше 2 седмици преди изборите да се свържем с консулството. Накрая ни казаха, че сме изтървали срока за издаване на свидетелство за гласуване на друго място. Както и да е отидохме ние до въпросната секция и ще гласуваме вече. За миг се зарадвах, такава неприветливост само в българска секция може да има. Отпред пред секцията тъмни субекти стояха и други тъмни субекти отиваха до тях, после до секцията и после пак при тях. Българска работа. Гласували в нашата секция имаше доста, над 1000 човека. Ние така и не ги видяхме де, бяхме само няколко български студента там. Виждаха се тук - там българи в нашия град, пък чак над 1000. Накрая се оказа, че ДПС е имала най-много гласове в нашата секция. Как стана така... незнам. Абе, нали за българия гласуваме - българщината още преди да отидеш до секцията те удря.
markov
на 12.04.2010 в 12:11:32 #43Къде ги тия 3,5 милиона българи за граница, защо няма лоби, няма силни и големи общности, защо идват тука за да стават министри и да предлагат "авангардни" идеи, от които после лесно "ги отказват". Другата България или да си е тая България, или да си е там някъде, другаде.
US
на 12.04.2010 в 03:43:11 #42dedmen | 11.04.2010 21:40, Така, така - значи кризата на село... Щом има свинско във фризера и туршия в мазето, добре е... Гражданите да го духат - или да се върнат на село. Ама децата ти не поискаха да отидат на село, заради едните пържоли - явно има и други неща в този живот. Е това е - спасил си се поединично и сега... децата ти ще ги виждаш когато дойдат във ваканция или те поканят. И ще ругаеш емиграцията. Аз лично и не държа да гласувам по българските избори. Яд ме е за груповите гласове за една етническа партия, така че нямам нищо против да забранят на всички емигранти да участват в изборите.
ss23
на 12.04.2010 в 00:10:51 #41Много тъпи спорове. Кой какви данъци плащал и къде, кой какви пари изпращал. Истината е една - ние българите в България не желаем така наречените граждани с турско самосъзнание, пребиваващи в Турция да гласуват като стадо за партията посочена им от Турската държава. За истинските българи в чужбина, аз лично нямам никакви претенции.
critic
на 11.04.2010 в 23:11:22 #40Цитат: "Това не дава морално право на никого да гласува, защото тук става въпрос за повече хора отколкото семейството. По тази логика всеки който дойде и изсипе няколко милиона направо да си назначи Парламент! " Твоята логика е по-слаба от тази на един шестокласник. След като пишеш изключително в първо лице единствено число, продължаваш да отправяш квалификации към една маса от повече от милион човека. Диагнозата за такива като теб я дадох в първия си пост под тази статия. Слава богу, ти си независим, т.е. от такива като теб нищо не зависи, нито някой се интересува за какво се бориш, какво пиеш и т.н. Правото на глас не го решават такива като тебе, които вечно мрънкат, че някой е виновен, че държавата не се оправя. Единственото притеснително за мен е, че много хора се поддават на тази безмислена дискусия и продължават да разделят оределото ни иначе население на още повече групи. Противопоставянето на емигранти срещу живеещи в България не е случайно, нито е от вчера, и всеки, който преднамерено или не участва в този абсурд си подписва сам диагнозата.
dedmen
на 11.04.2010 в 22:40:19 #39Явно като пишете ви мирише на ракия - пак казвам, че изобщо не пия и никога не съм пушил. Тук си бях и изкарах кризата на село с животновъдство и земеделие! Но не избягах. А това, че децата ми са навън само показва, че не искам да се меся в ничий живот и затова не искам да се месят в моя. Къде сте избягали и защо изобщо не ме интересува - ваша си работа. На кого пращате пари и колко - също си е ваше решение и няма нищо общо с Родината, а с роднините. Това не дава морално право на никого да гласува, защото тук става въпрос за повече хора отколкото семейството. По тази логика всеки който дойде и изсипе няколко милиона направо да си назначи Парламент! Когато избираш кой да управлява трябва също така да бъдеш управляван от тях - това е истинското носене на отговорност! Вие искате избор, но без участие и отговорност. Искате да решавате съдбите на другите от разстояние. Виждам разбирате какво трябва да се промени - че върнете се и го направете! Ще гласувам за вас. Постоянно плюете колко е скапано в България, как сте избягали от тая кочина, как само тъпанари сме останали и тогава за кого ще гласувате? Излиза, че нямате избор пък все ви се гласува! Кой жули ракия,а?!

US
на 11.04.2010 в 21:59:44 #38dedmen, къде беше ти когато БСП ограби бъдещето на българите? Защо не се противопостави на тоталното крадене и подменянето на ценностите? Та твоите деца не са избягали от нещо хубаво, нали? Ама беше по-лесно да натискаш ракията с мезето, вместо да станеш като поляците и да сложиш край на крадливата червена пасмина, нали? Аз лично изчезнах от България, защото ГЛАДУВАХ и мизерствах през 90-те, работейки по специалността си в СУ. Трябваше ли да продавам краставици на тротоара, за да мога да оцелея (и да си загубя специалността). Или пък да менкам валута на "Магурата", цигари без бандерол и подобни мафиотщини.
critic
на 11.04.2010 в 20:16:50 #37Цитат: "Важното е че пращаш пари на родата - до там ви стига родолюбието! Явно в момента в който спрете да пращате пари ще изчезне и желанието за гласуване - въпреки Конституцията!" Пращането на пари е много повече родолюбие от мрънкането, че все някой друг ти е виновен. Аз не говорих за желание, драги, а за морално право - надявам се си наясно с разликата. Не иде реч за чувства, а за права. Това е темата. И на всичкото отгоре, сигурен съм, че няма да е трудно да ти докажа, че аз, като средностатистически емигрант, помагам много повече на България от теб, като средностатистически данъкоплатец и мрънкач.
dedmen
на 11.04.2010 в 20:15:55 #36Ама тя схемата идеална!
Гласуваш от разстояние за некадърници защото пращаш пари и имаш някакво си морално право, а те правят така, че да продължаваш да пращаш пари и да гласуваш - кур-капан за емигранти с морално право

dedmen
на 11.04.2010 в 20:09:27 #35Та и аз това казвам! Тия приказки за родолюбие, Родина, родно място са само дрънканици! Важното е че пращаш пари на родата - до там ви стига родолюбието! Явно в момента в който спрете да пращате пари ще изчезне и желанието за гласуване - въпреки Конституцията!
А най-много пари оставяте там където сте емигрирали, но дали имате право да гласувате? Що не се натискате там да гласувате! Всъщност за какво гласувате - ако наистина нещо зависеше от вас, щяхте да останете в България и да промените нещата, но явно не е така! И 20 години гласуване зад граница - пак същата работа! Само перчене по форумите!
На турците поне им плащат екскурзията

critic
на 11.04.2010 в 19:58:10 #34Докато се налага да пращам пари на роднини поради това, че държавата им се подиграва с мизерни пенсии ще имам и моралното право да гласувам. Докато някой не ме насили да се откажа от Българското си гражданство няма да го направя, ако ще и 5 милиона да мрънкат в хор, че емигрантите нямали право за това или онова. Просто като фасул.