Президентът на САЩ Барак Обама сериозно разглежда план за оставяне на 5 хиляди американски войници в Афганистан след 2016 година. Това разкриват високопоставени американски източници, цитирани от "Вашингтон пост".
Обама си беше поставил за цел да прекрати американското военно присъствие в Афганистан преди да напусне Белия дом.
Планът, представен през август от бившия Началник на Обединените щабове на въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси, е предимно насочен към контратерористични операции срещу „Ислямска държава", „Ал Кайда" и други заплахи срещу САЩ.
Държавният глава на американската държава все още не е взел крайно решение.
Предложението на Демпси е между 3 и 5 хиляди американски войници да участват в контратерористичните операции в региона.
Генерал Джон Кембъл, топ командирът на САЩ в Афганистан, също е разработил най-малко 5 опции, които включват от малък контингент войници до 7 хиляди военнослужещи.
Но през последните седмици Белият дом разглежда плана на Демпси, който включва поддържане на няколко бази, две или три, от САЩ, които могат да бъдат използвани за удари срещу групи, заплашващи САЩ, поясниха източниците.
В базите ще има елитни контратерористични звена, американски безпилотни самолети и изтребители. Те могат да бъдат разположени във военновъздушната база Баграм до Кабул или на други летища, поясниха източниците.
Equinox
на 05.10.2015 в 20:38:47 #2Беше, беше ... и ще бъде. Досега този народ се е справил с четири империи - Персийската, Османската, Британската и Съветската. Още малко търпение и петата ще отгърми в историята. Ако бяха оставили този народ на мира, нямаше да има талибани, терористи, джихадисти и пр. Нямаше да има фабрики за макове, опиуми, хероини и амфетамини. Щяха да си живеят по свой тертип из планините, да си пушат шиша колкото за кеф и да си обличат и събличат жените както си знаят. Сега, както им са се усладили доларите, рублите, еврото, стингерите, калашниците, М-16-ците, макдоналдсите и кока-колата ... не е ясно накъде ще поемат след като изгонят .... с търпение и малко кютек ... м-р О. и неговите изпедерастени 5 000 "войници". Едва ли като Виетнам - оставиха го на мира трите зъбати империи и ето че Виетнам стана поредното азиатско чудо и ни продава електроника. Най-вероятно ще заглъхне за 20-30 години докато някой пак не опита да си строши зъбите в талибанските чукари.
Юлиан-3
на 05.10.2015 в 19:54:22 #1Афганистан не беше ли суверенна държава?....
