наркоман Проблемите, свързани с престъпността, безработицата, наркоманията и бедността са най-важни за българското общество според проучване, проведено сред средношколци от Варна, Девня и Провадия. Това съобщиДнес+.

Проучването е проведено по проект “Гражданска култура – младите и институциите на властта” на Фондация “Град и култура” през май-юни 2002, и обхваща 148 средношколци от 10-11 клас.

Сред актуалните и болни теми стоят и такива, свързани със “съсловните” интереси на анкетирание: системата на образование, матурите, вечерният час, материалната база в училище. Кризата в моралните ценности и екологията хвърлят мост към останалата част от обществото.

Сред отговорите на средношколците преобладават мнения за проблеми, свързани със свободното време и етническата търпимост в България. Категоричният приоритет на общите пред специфичните социални проблеми показва, че младите у нас днес “порастват” твърде бързо.

Това води до приемане на сериозни отговорности, като например масово разпространената практика да се трудят през летния сезон, за да подпомогнат бюджета на семействата си. От друга страна, твърде рано се формира чувството на отчаяние и песимизъм към възможността да устроят своя живот при съществуващите у нас условия.

Това често води до апатия и безперспективност: “Няма изглед за промяна, за по-добро бъдеще” се споделя в една от анкетните карти.

Средношколците от по-малките населени места (Девня и Провадия) класират бедността като по-голям проблем от наркоманията. Прави впечатление, че там средношколците са много по-чувствителни спрямо вечерния час, отколкото към системата на образованието. Това се дължи на обстоятелството, че младежите не са подвластни на анонимността в големия град.

Младите хора разпределят отговорността за острите социални проблеми в съответствие с централистичния модел на управление у нас. В най-голяма степен насочват своите упреци към центровете на трите власти: законодателна, изпълнителна и съдебна. Следват политическите партии и училището – интересно е, че институцията, която непосредствено ги засяга, е едва на пето място по значимост.

Президентът е поставен доста назад.

Това показва добри знания сред младите хора за формата на управление у нас.