
Стоянов твърди, че няма болница, която да има задължения към персонала, към държавния бюджет или към НОИ. Основните дългове на болничните заведения са към доставчиците - 60 на сто от общите задължения на болниците са за медикаменти и медицински консумативи, 26 процента са за вода и електроенергия и 3 5 на сто са за храна. Според Стоянов, задълженията на болниците са формирани от 2 фактора – приходите и управлението на разходите.
Според здравния министър Божидар Финков, дълговете на болничните заведения се дължат на лош финансов мениджмънт. За тази година са направени 50 проверки в цялата страна и до този момент има около 5-6 нови директори на болници.
Утре – 26 септември, в Министерски съвет ще бъде внесено проекторешение за 10 млн. лева финансово подпомагане, което ще бъде предназначено за десетина болници в цялата страна. Това ще бъдат болници, които не разполагат с клинични пътеки, уточни здравният министър. Става въпрос за Александровска болница, “Пирогов”, “Света Анна”, както и за болниците в Стара Загора, Плевен, и Варна.
Здравният министър заяви още, че някои от болниците имат дългове в размер на 50-100 хиляди лева, а други 5-6 милиона. Средствата за финансиране на болничните заведения през 2001 година за 267 милиона лева, а за 2002 – 330 милиона, но за този година влизат и нови 100 милиона лева. Финков уточни, че задълженията на шуменската болница са около 4 милиона лева, като 2 млн. от тях са само за вода.
Ако бъде увеличен здравният бюджет за 2003, ще настоявам увеличението да бъде обвързано с повишаване броя на клиничните пътеки, обеща министърът на здравеопазването. Не вярвам да се стигне до криза в здравеопазването, заключи той.