Държавният телеком няма да прави дъмпинг в цените

Ръководството на Българската телекомуникационна компания (БТК) ще отделя интернет-услугите в самостоятелно дружество още преди приватизацията, съобщи източник от компанията, пожелал анонимност. Мотивът е, че така ще може да се следят по-лесно приходите от интернет-услугите на държавния телеком. "При сегашното счетоводство трудно може да се прецени дали при услугите има кроссубсидиране или не", заяви източникът.

Приходите на БТК за миналата година са 850 млн. лв. От тях на интернет-услугите се падат под 1%. Печалбата на компанията за миналата година е 135 млн. лв., сочат предварителни данни. Според проучвания над 40% от предоставяния достъп до интернет се реализира чрез мрежата на БТК.

"БТК няма да конкурира частните фирми с по-ниски цени на интернет- услугите", заяви за "Дневник" началникът на "Информационни технологии" на БТК Божидар Соколов. След изтичането на монопола на телекома в края на 2002 г. конфигурацията на интернет-пазара няма да се промени съществено, твърди той.

БТК ще продължи да поддържа цени, конкурентни на тази на интернет- доставчиците, но не по-ниски от тях, казаха експерти от Министерството на транспорта и съобщенията.

Теодор Захов, президент на един от големите доставчици на интернет - Spectrum Net, коментира, че фирмите трябва да са подготвени за конкуренцията на чуждестранните компании. В момента на българския пазар работят 200 фирми за доставка на интернет. "Много от по-малките играчи обаче ще бъдат принудени да преустановят дейността си най-късно до година и половина, а много големи световни ще дойдат на тяхно място", твърди Захов.

От друга страна, обаче само БТК е в състояние да инвестира в инфраструктурата си дори в региони с малобройно население или високопланински релеф, докато частните компании за интернет-услуги имат ограничени възможности за това.

На фона на плановете БТК да създаде отделно дружество за интернет-услуги остава неясен въпросът какво ще стане с фирмата ГУКИС ООД. Предметът на дейността й е изграждане и експлоатация на мрежи за предаване на данни. Дружеството беше създадено през 1993 г. и в него БТК има 40% участие, а "Глобал уан комюникейшън" държи 60%.

Макар че мечтата на всеки средностатистически потребител на интернет у нас е да има безплатен достъп до ресурсите на глобалната мрежа, това очакване е нереалистично от пазарна гледна точна. Това мнение изразиха представители на БТК, ГУКИС, Оrbitel, Spectrum Net по време на среща между инвеститори и играчи на интернет-пазара преди седмица