Депутатите продължават гласуването на второ четене на проекта за кодекс за задължително обществено осигуряване. Той урежда общественото осигуряване при общо заболяване, трудова злополука, професионално заболяване, майчинство, старост и смърт, както и допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Държавното осигуряване ще предоставя обезщетения, помощи или пенсии при осигурителните събития. Принципите на кодекса са задължителност, всеобщност, солидарност на осигурените лица, равнопоставеност, социален диалог при управлението на осигурителната система и фондова организация на осигурителните средства. Осигурени лица по смисъла на документа са наетите за повече от пет работни дни или 40 работни часа месечно, държавните служители, кадровите военнослужещи и офицерите по Закона за отбраната и въоръжените сили, сержантите и офицерите от Министерството на вътрешните работи (МВР), членове на кооперации, получаващи трудово възнаграждение, работещите по втори или допълнителен трудов договор. Задължително само за трудова злополука и професионално заболяване ще се осигуряват работниците и служителите, които не получават повече от една минимална работна заплата месечно, лицата, работещи без трудови правоотношения, както и учениците по време на производствената им практика. Задължителна осигуровка за инвалидност трябва да имат упражняващите свободни професии, занаятчиите, едноличните търговци, частните земеделски стопани и работещите без трудови договори. Осигурители са както работодателите, така и самите работници в определени случаи. Те ще кореспондират пряко с Националния осигурителен институт (НОИ).
През 2000 и 2001 година съотношението между осигурителните вноски, които ще правят работодателите и осигурените, ще бъде съответно 80 към 20, решиха още депутатите. През 2002 година тези числа ще са 72 към 25, през 2003 - 70 към 30, през 2004- 65 към 35, през 2005 - 60 към 40, през 2006 - 55 към 45. През 2007 година съотношението ще стане 50 към 50. Вноските за сметка на работодателя не могат да се удържат от възнаграждението на осигурените и не могат да намаляват размера му. Отчисленията за сметка на осигурените ще се внасят при изплащане на заплатите и няма да се удържат от авансовите плащания. Осигурителните вноски за трудова злополука ще са изцяло за сметка на работодателите. Осигурителният доход включва всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност, върху които се дължат осигурителни вноски. На негова база ще се изчислява размерът на осигурителната вноска. Този доход не може да бъде по-голям от 10-кратния размер на минималната работна заплата. Размерът на осигурителния доход се определя за всяка календарна година въз основа на данъчната декларация и не може да бъде по-малък от две минимални работни заплати. За осигурителен стаж се зачита времето на платения и неплатения отпуск по майчинство, на неплатените отпуски за временна нетрудоспособност, неплатените отпуски до 30 работни календарни дни за година, срокът на безработица за неправомерно уволнение, ако то е доказано в съда, и времето на работа в чужбина чрез български посредник. Осигурените лица имат право на парично обезщетение при временна нетрудоспособност, трудоустрояване, бременност, отглеждане на малко дете, на парични помощи - при инвалидност, профилактика и рехабилитация, както и на пенсии - при стаж и възраст, инвалидност, трудова злополука и общо заболяване. При смърт на осигурено лице съпругът, децата или родителите му имат право на еднократна помощ в размер на две минимални работни заплати, както и на наследствена пенсия.
Опозицията настояваше съотношението между осигурителните вноски на работодателите и осигурените през периода до 2007 година да остане 80 към 20. Тя отричаше синдикатите да са давали съгласие за някакъв друг механизъм. Парламентарната група на Българската социалистическа партия (БСП) протестира и срещу текста, ограничаващ максималния размер на осигурителния доход, защото така се ощетявал НОИ. Мярката се налага заради тавана на пенсиите и ще насърчи хората да се осигуряват, отговори председателят на осигурителното ведомство Николай Николов.