/БУЛНЕТ/. С великолепна игра в средата на терена и в атака, със стабилна защита и с много самочувствие българският национален отбор по футбол започна 2001 година с победа над състава на Мексико. Приятелският мач между "лъвовете" и "ацтеките" се игра тази нощ пред 37 000 зрители на стадион "Морелос" в град Морелия, намиращ се на 300 км от столицата Мексико Сити.

Нашите се наложиха с 2:0 с голове на капитана на тима Стилиян Петров в 58-та минута и на защитника Красимир Чомаков в 90-та.

Селекционерът Стойчо Младенов започна мача с Димитър Иванков, Александър Томаш, Георги Марков, Красимир Чомаков, Йордан Петков, Илиян Стоянов, Стилиян Петров, Стойчо Стоилов, Галин Иванов, Мариян Христов и Мартин Петров, а през второто полувреме пусна в игра всички резерви - Йордан Господинов, Светослав Петров, Живко Желев, Емил Гъргоров, Асен Букарев и Христо Йовов.

Въпреки че през първите десетина минути "А" отборът ни действаше малко плахо на терена, българите демонстрираха класа над съперника си. Те се окопитиха бързо и между 20-та и 70-та минута на мача изцяло диктуваха темпото на игра. Момчетата на Стойчо Младенов бяха близо до отбелязването на гол още през първото полувреме, но ударите на Мариян Христов, Стойчо Стоилов и Мартин Петров бяха отразени от вратаря на домакините Хорхе Кампос.

След почивката треньорът на Мексико Енрике Меса реши да подсили нападателната линия и пусна месния идол Хавиер Лосано, играч на шампиона "Морелия" в тандем с Паленсия. В 47-та минута Лосано успя да отбележи гол, който обаче бе отменен от главния съдия. Последва бърза реакция от страна на българските футболисти, които затегнаха отбраната си и в 58-та минута със силен удар извън наказателното поле Стилиян Петров направи безпомощен мексиканския вратар. Секунди преди последния съдийски сигнал Краси Чомаков с далечен шут оформи крайния резултат 2:0.

След мача българският национален отбор бе изпратен с аплодисменти от мексиканската публика, която освирка своите и с викове "Вън, вън" поиска оставката на шефа на местната футболна федерация.

"Демонстрирахме характер. Искам да поздравя всички футболисти, които дадоха всичко от себе си. Победата е много ценна, имайки предвид обстоятелствата и проблемите около цялостната организация на турнето - събирането на отбора, ваденето на визите, пътуването и т.н. Противникът се показа в най-добрата си светлина, особено през първата част, когато имаше териториално превъзходство", коментира представянето на "лъвовете" наставникът им Стойчо Младенов. Неговият мексикански колега Енрике Меса също похвали отбора: "Българите заслужаваха победата, защото съумяха да реализират своите положения, докато ние допуснахме много неточности и пропуски в играта си", каза той.