Независима комисия в САЩ направи заключение в окончателния правен анализ на скандала "Моника Люински", че бившият президент Бил Клинтън е можел да бъде подведен под съдебна отговорност за това, че е излъгал за връзката си с бившата стажантка в Белия дом.
Скандалът "Люински" осакати президентството на Бил Клинтън, но той успя да избегне съдебно преследване, като сключи сделка с независимата комисия през последните дни от своето управление. Въпросът се свежда до това дали Бил Клинтън е дал под клетва лъжливи показания за връзката си с госпожица Люински. Той заяви пред Върховния съд, че не е имал сексуални контакти с младата стажантка.
В последния правен доклад по случая обаче се прави заключение, че е имало достатъчно улики срещу Клинтън, за да бъде даден на съд и вероятно - осъден. Според независимата комисия Клинтън е възпрепятствал работата на съдебните органи, като е дал неверни показания, предаде Би Би Си. В доклада се казва също, че самият Клинтън лично е признал, че съзнателно е дал уклончиви и заблуждаващи отговори за извънбрачната си връзка.
Преди да напусне Белия дом бившият президент се съгласи за пет години да му бъдат отнети адвокатските права, в замяна на което да не бъде съден. В декларация по повод на разпространения окончателен доклад по случая личният адвокат на Клинтън - Дейвид Кендал - заяви, че въпреки интензивното пристрастно разследване на Клинтън от 1994 до 2001 година, в новите разкрития няма нищо ново и е време да се върви напред.