На преговорите в Куманово между висши военни на НАТО и Югославия късно снощи беше постигнато съгласие по военно-техническото споразумение за изтегляне на сръбските части от Косово. Споразумението беше подписано от командващия силите на НАТО в Република Македония генерал Майк Джексън и югославски генерали. Изтеглянето ще започне още днес, съобщи говорителят на министерството на външните работи на Югославия Небойша Вуйович, и призова бомбардировките незабавно да бъдат прекратени. Съгласно споразумението, изтеглянето ще се състои на три етапа в рамките на 11 дни. Предстои в Косово да влязат първите мироопазващи сили. Сръбските власти са били предупредени, че всяко нарушение на споразумението ще предизвика възобновяване на въздушните удари, съобщи американският министър на отбраната Уилям Коен. Американски бомбардировачи "B-52" са обсипвали в бомби позициите на сръбските части в Косово, докато са се водили преговорите.

Съветът на НАТО беше свикан веднага след сключването на споразумението. Посланиците на страните, членуващи в пакта, одобриха военното споразумение, подписано между военни на НАТО и Югославия. В телевизионно изявление генералният секретар на пакта Хавиер Солана заяви след заседанието, че това е един велик ден за каузата на справедливостта за хората от Косово. След потвърждаване на началото на изтеглянето, Съветът на НАТО ще бъде свикан отново, за да даде разрешение за разполагане на мироопазващите сили в Косово. Тогава официално ще бъдат прекратени и бомбардировките над Югославия.

Има вероятност в 4 часа ню-йоркско време, или 11 часа българско време, да бъде свикано заседание на Съвета за сигурност на ООН, на което да се гласува резолюцията за Косово. Официалното заседание на Съвета за сигурност на ООН ще се състои само след потвърждение на началото на изтеглянето, което трябва да бъде направено в писмо от Хавиер Солана до генералния секретар на ООН Кофи Анан. Американският представител в ООН заяви, че това може да стане, след като в Косово се съмне. При тези условия официално може да бъде обявено отменяне на въздушните удари на НАТО над Югославия. Междувременно стана ясно, че Китай е поискал уточняване на мандата на силите "KFOR" в Косово, както и определяне на формулата за тяхното присъствие. Най-вероятно западът няма да приеме тези поправки. Китай няма да подкрепи резолюцията, но няма да наложи вето над нея.

През нощта сръбските радио и телевизия обявиха подписването на споразумението с думите: "Драги зрители и слушатели, агресията срещу Югославия свърши". Щастливи белградчани посрещнаха новината за фактическото спиране на войната с бурна стрелба във въздуха, в която се включиха и частите на противовъздушната отбрана (ПВО). Сръбските медии тръбят, че Милошевич не се е поддал на диктата на НАТО и условията му за изтегляне от Косово. "Политиката на Югославия и на Слободан Милошевич победи", гласи официалното съобщение за подписаното споразумение.

Американският президент Бил Клинтън изрази задоволство от подписаното в Куманово споразумение. В изявление пред журналисти Клинтън определи новината като "още една важна стъпка напред към постигане на нашите цели в Косово". Той е подчертал, че САЩ и съюзниците им ще следят внимателно дали сръбските сили ще се изтеглят мирно от Косово съгласно договорения график. "Ясно дадохме на лидерите на АОК да разберат, че не трябва да възпрепятстват изтеглянето на сърбите", добави Клинтън.

Френският министър председател Лионел Жоспен определи постигнатото споразумение като "важен етап по пътя към мира". Според него, с подписването на споразумението се върви към края на процеса, който трябва да донесе мир.

Канадския премиер Жан Кретиен поздрави колегите си от НАТО. "Това, което ме впечатли най-силно, е че 19-те страни от НАТО проявиха такова единство в подхода си. За пръв път се изправихме пред ситуация, която изискваше наистина колективни усилия. Постигнахме резултатите, на които се надявахме", заяви Кретиен.

Германският министър на външните работи Йошка Фишер заяви, че споразумението е голям напредък към разрешаване на косовския конфликт. Той обаче допълни, че се опасява, че войната няма да свърши, докато и последните сръбски сили не напуснат провинцията.