София осъмна под засилена, масирана, но дискретна, както се изрази шефът на НСО генeрал Владимиров, охрана.

По цялото протежение на булевард “Цариградско шосе” – там, откъдето папа Йоан Павел ІІ ще пристигне в центъра на София от Аерогарата, са разположени полицейски постове.

В централната част на града - по всички невралгични точки и големи кръстовища има струпване на полицаи, всеки един от които носи специален бадж с надпис "POLICE" и лика на Светия Отец.

Както и по време на Срещата на върха през месец октомври 2001 година, голяма част от служителите на реда са докарани от провинциални РДВР-та.

Специално за news.bg, пресслужбата на МВР уточни, че командированите в столицата полицаи от провинцията, които ще помагат на колегите си наброяват около 670 офицери и сержанти.

Те са командировани в София до края на папската визита от 10 РДВР-та в страната.

Ръководството на МВР не възнамерява да използва конна полиция за охраната на Светия отец, доколкото инциденти не се очакват.

НСО осигурява охраната по въздух, използвайки хеликоптери, а снайперистите, които ще дебнат за терористи от покривите на софийските сгради са от звеното Борба с тероризма.