Отношенията между България и Турция са гаранция за опазването на националните ни, но и на външните европейски граници по начин, който е за пример в европейския контекст. Това заяви премиерът Росен Желязков на срещата си с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Анталия, където се провежда четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Информация за срещата беше оповестена от пресцентъра на Министерския съвет (МС). По думите на българския премиер приятелските и партньорски двустранни отношения се изграждат устойчиво с десетилетия.
Той определи сътрудничеството ни с Турция като отлично и ключово в борбата с нелегалната миграция и опазването на общата ни граница, която е също външните за Европейския съюз (ЕС). Желязков също така е уверен, че това сътрудничеството ще продължи и занапред.
Премиерът коментира и надграждането на ГКПП "Капитан Андреево" - най-големия граничен пункт в света, предвид значителния ежедневен тежкотоварен трафик там. Желязков очерта като приоритет разширяването на капацитета и пропускливостта на пункта, което ще допринесе икономическите ползи за двете страни. Той посочи също, че е от съществено значение и развитието и на други гранични пунктове като Лесово и Малко Търново.
Желязков и Ердоган разговаряха и за сигурността на Черноморския регион, като българският премиер обърна внимание на добрата координация при създаването на Оперативната група за противоминни мерки в Черно море.
По думите му Турция е не само съсед на България, но и съюзник в НАТО и значим партньор в области като търговия и инвестиции, транспорт, енергетика, туризъм, борба с тероризма и с организираната престъпност. Желязков подчерта, че задълбочаването на икономическото сътрудничество и търговските отношения е важно и за двете страни.
Той също отправи предложение за сътрудничество в инициативи по следвоенното възстановяване на Украйна и посочи други перспективни области на успешно взаимодействие иновациите, цифровата инфраструктура, зелените технологии и нисковъглеродните енергийни технологии.
В Анталийския дипломатически форум участва и външния министър Георг Георгиев, а за изказването му информират от подопечното му ведомство. "Инвестицията в сигурността на Черноморския регион е инвестиция в сигурността на евроатлантическото пространство. В тази сложна среда най-необходима е по-тясната координация и сътрудничество между НАТО и ЕС - естествените партньори в региона", коментира Георгиев в рамките на панел за сигурността в Черноморския регион.

Източник: МВнР
Според Георгиев, в условията на засилващи се геополитически съперничества и натиск върху международния правов ред, само ангажиментът към принципите на мултилатерализма и Устава на ООН може да осигури устойчива рамка за мир и сигурност.
Той подчерта, че значението на Черноморския регион е стратегическо за Европа - кръстопът от значение за сигурността, икономиката, инфраструктурата и енергийната свързаност на целия континент. Георгиев заяви, че влошаването на сигурността в региона има директно и многопластово негативно отражение не само върху регионалната, но и върху глобалната стабилност.
Той изтъкна, че страната ни има активна роля в съвместната работа с Румъния и други страни от ЕС за създаване на нова, цялостна и стратегическа визия за Черноморския регион. "Нуждаем се от цялостна и многопластова стратегия на ЕС за Черноморския регион, която да отразява настоящата ситуация и едновременно с това да има визия за бъдещето. Така ще засилим устойчивостта на ЕС и на нашите партньори, ще развием потенциала за сътрудничество и ще подобрим свързаността във всичките ѝ измерения", каза още Георг Георгиев.
Според него е необходимо по-силно присъствие на НАТО в Черно море, включително чрез оперативно прилагане на Стратегическата концепция на Алианса и засилване на възпиращите способности по Източния фланг.
Външният ни министър изрази надежда за скорошно постигане на прекратяване на огъня в Черноморския регион като "първа стъпка към справедлив и траен мир в Украйна, основан на Устава на ООН и международното право". Той също увери, че България е готова да допринесе за мирния процес съвместно със своите съюзници и партньори.