Това заяви в предаването Нетстрийт председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Атанас Щерев.
Според него дали една болница ще бъде продадена или не ще зависи от решението на собтвеника, т.е на съответната община. С промените в Закона за приватизация се урежда само реда за приватизация на лечебните заведения, смята още Щерев.
По думите му, ако една болница работи добре, то новият собственик ще запази предмета й на дейност, но ако тя е на загуба, купувачът ще може спокойно я направи дискотека или шивашко ателие.
В следващите от 6 до 12 месеца ще стане ясно, че от 50 до 100 са ненужните болници в България, в които не ходят пациенти, уточни още Атанас Щерев.
Общините ще предложат за приватизация и лечебните заведения, които не могат да бъдат финансирани, прогнозира още доц. Щерев. Но това не значи, че хората в дадено населено място ще останат без болница, тъй като в същата сграда могат да се разкрие диагностично консултативен център.
Задълженията на болниците, които до края на годината ще достигнат до 120 млн. лв. ще бъдат покривани от новите собствениците, тъй като не могат да бъдат опростени, каза още Атанас Щерев.
При приватизацията на бившите поликники ще бъде записано условието, че купувачът ще запази предмета на дейност до 10 години. Предложението на синдикатите този срок да бъде 15 години, е напълно формално, защото между 5 и 10 години е нормален период за налагане на пазарни отношения, коментира доц. Атанас Щерев.
За срок от 2 години наемите в бившите поликниники ще бъдат по общински цени, тъй като не може да бъде допуснато, семеен лекар да бъде преместен по средата на сключен рамков договор, каза още доц. Щерев.