
Ако Европейският съюз и България не примат експертиза на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), това неимоверно ще ги засегне и представлява сериозен политически гаф, посочи той.
В този смисъл поисканата нова проверка от страна на българското правителство на 3-ти и 4-ти блокове на АЕЦ “Козлодуй” не е просто грешка, а “политически гаф”. По този начин се давало възможност да се появи съмнение във възможността на експертите на ООН да дават оценки в областта на ядрената енергетика, каза още Майсьо.
Според експерта, отговорността по-скоро била на ЕС, отколкото на България. Вече няма да се знае към кого да се обръщаме за ефективен контрол, коментира той.
Ако позицията на европейските специалисти е обратна на позицията на експертите на ООН, това сериозно щяло да дискредитира всякакви проверки и самата позиция на ООН, коментира още председателят на Световния синдикат на ядрените работници.
В същото време Емил Вапирев, председател на Агенцията за ядрено регулиране, посочи, че не се безпокои за исканата от българското правителство нова проверка за състоянието на инсталациите в АЕЦ “Козлодуй”.
На техническа основа няма проблеми, увери Вапирев и допълни, че ако са специалисти, проверяващите ще потвърдят това. Това обаче, което предизвиква безпокойство, е логическото несъответствие между проверка и дати, каза още Вапирев.
От една страна искаме проверка, от друга страна посочваме дата – 2006 г. Нека проверката да каже каква ще бъде датата и дали изобщо ще има такава, коментира председателят на Агенцията за ядрено регулиране.