Американският пратеник Стив Уиткоф заяви, че бъдещите преговори с Иран ще се съсредоточат върху проверката на ядрената му програма, без да се настоява Техеран да я демонтира напълно, съобщи СиЕнЕн.

"Разговорът с иранците ще се върти около две ключови точки", каза Уиткоф пред Fox News в понеделник. Първата е контролът върху обогатяването на уран "и в крайна сметка — проверка на оръжията, което включва ракетите, типа ракети, които те складират, както и спусъка за бомба".

Уиткоф не спомена искане за пълно демонтиране на ядрената програма на Иран, за разлика от други американски служители. Вместо това той заяви, че Иран не бива да обогатява уран над 3,67%, за да поддържа гражданска ядрена програма.

Други официални лица са по-категорични относно това, какво очакват САЩ от Иран. В неделя, ден след като Уиткоф започна разговори с иранските преговарящи в Оман, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет призова Техеран да прекрати изцяло ядрената си програма.

"Иран, седнете на масата и преговаряйте за пълното унищожаване на ядрените ви способности", заяви той пред Fox News, повтаряйки по-ранните думи на съветника по националната сигурност Майкъл Уолц, който миналия месец каза пред CBS, че президентът Доналд Тръмп ще настоява за "пълно унищожаване".

Ирански официални лица отхвърлиха това предложение като неоснователно, обвинявайки САЩ, че го използват като претекст за отслабване и в крайна сметка — сваляне на Ислямската република. Техеран настоява, че има право на гражданска ядрена програма съгласно договор с ООН.

Междувременно ядрената агенция на ООН предупреди, че Иран ускорява обогатяването на уран до 60% чистота — ниво, близко до около 90%, което се счита за нужно за производство на оръжия.

Уранът е мощно гориво, използвано както в ядрената енергетика, така и в оръжията. При достатъчно високо обогатяване може да се използва или за производство на електричество, или за създаване на ядрена бомба.

В петък полуофициалната информационна агенция Tasnim съобщи, че Иран е поставил строги условия за преговори със САЩ.

Според тях, "червените линии" включват "заплашителен език" от администрацията на Тръмп и "прекомерни изисквания" относно ядрената програма на Иран. САЩ също така трябва да се въздържат от повдигане на въпроси, свързани с отбранителната индустрия на Иран, добави Tasnim, вероятно визирайки програмата за балистични ракети, която близкоизточните съюзници на САЩ смятат за заплаха.

Уиткоф започна разговори с иранския външен министър Абас Арагчи в събота. И двете страни определиха срещата като положителна. Следващият кръг от преговори ще се състои на 19 април в Оман.

Не е ясно какво точно ще отличава сделката, която Тръмп се стреми да постигне, от тази, договорена по времето на администрацията на Обама през 2015 г., от която Тръмп се оттегли три години по-късно. Той обеща този път да издейства "по-силно" споразумение.

Хаменей призова за умереност в очакванията от преговорите със САЩ

Хаменей призова за умереност в очакванията от преговорите със САЩ

Той предупреди, че преговорите няма да определят съдбата на страната

В първите си коментари по въпроса след срещата на преговарящите през уикенда, върховният лидер на Иран аятолах Али Каменей във вторник предупреди да не се повтаря "грешката, която направихме" при последните преговори със САЩ. Той подчерта, че иранците не трябва да "обвързват вътрешните проблеми на страната с тези преговори".

"Сделка може да има, но може и да няма", добави той.

Израел беше сред най-гласовитите поддръжници на идеята Иран да демонтира изцяло ядрената си програма.

Говорейки редом с Тръмп в Овалния кабинет миналата седмица, израелският премиер Бенямин Нетаняху посочи споразумението между САЩ и Либия от 2003 г. като пример — сделка, при която северноафриканската държава демонтира ядрената си програма с надеждата за нова ера в отношенията със САЩ след дългогодишното петролно ембарго върху режима на Муамар Кадафи.

След отказа от ядрената си програма Либия изпадна в гражданска война, породена от подкрепено от НАТО въстание през 2011 г., което доведе до свалянето на Кадафи и убийството му. Иранските власти отдавна предупреждават, че подобна сделка би била отхвърлена от самото начало.

Тръмп и Хаменей. Между дипломацията и войната

Тръмп и Хаменей. Между дипломацията и войната

И САЩ, и Иран имат причини да искат ядрените преговори да са успешни