/БУЛНЕТ/. Норвежецът Киетил-Андре Аамод стана най-титулуваният скиор в историята на алпийските дисциплини, след като днес спечели своя 14-ти медал от световни първенства и олимпийски игри. Викингът триумфира в комбинацията за трети пореден път, финиширайки с общо време 2 минути 58 секунди и 25 стотни.

В битката за шампионската титла в австрийския зимен център Санкт Антон той изпревари с 68 стотни представителя на домакините Марио Мат и със секунда и 28 стотни швейцареца Пол Акола. Заради забавяне в подготовката на пистата, спускането по изключение се състоя след слалома, но Аамод даде заявка за златото още в първото състезание, което се проведе в понеделник вечерта. Той е един от малкото скиори, постигали победи в четирите различни алпийски дисциплини.

Благодарение на 14-я си медал от голямо състезание (6 златни, 4 сребърни и 4 бронзови), 29-годишният Киетил-Андре Аамод, който е носител на световната титла в комбинацията през 1997 и 1999 година, изпревари във вечната класация сънародника си Ласе Кюс, отпаднал във втория манш на слалома, и легендарния Марк Жирардели от Люксембург, с които държеше рекорда. Деветата му победа на световно първенство пък го нарежда на трето място за всички времена, рамо до рамо с швейцареца Пирмин Цюрбриген.