Министерството на външните работи /МВнР/ на Република България счита, че Редовният доклад на Европейската комисия /ЕК/ за 2001 година отразява постигнатия напредък в подготовката за членство и предприетите от правителството действия за ускоряване присъединяването към Европейския съюз.
Споделяме със задоволство оценката на Европейската комисия относно последователната външна политика на България, допринасяща за регионалната стабилност и утвърждаването на ролята на ЕС в Югоизточна Европа.
Редовният доклад констатира, че България продължава да изпълнява политическите критерии и е постигнала стабилност на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона, човешките права, зачитане и защита на малцинствата. Европейската комисия отбелязва като значителен напредък приетите наскоро от правителството Стратегия за реформа на съдебната система и Стратегия за борба с корупцията, които са добра основа, за да се преодолее оценката по тези въпроси от Редовния доклад за предходната 2000 година.
В тази връзка оценяваме необходимостта от допълнителни усилия по укрепване на силна, ефективна и професионална съдебна система, способна да гарантира пълноценното участие на България в динамиката на вътрешния пазар на ЕС. Не по-малко значение придаваме и на укрепването на административния капацитет за прилагане на законодателството на ЕС от датата на присъединяване.
Разбираме, че тези въпроси са от критично значение при оценката за готовността на всички страни-кандидатки да се присъединят към Европейския съюз и приемаме предизвикателството да ускорим подготовката на България.
Отбелязваме, че по отношение на икономическите критерии за първи път се отчита, че България вече е много близо до квалификацията “функционираща пазарна икономика” и се оценява добрата перспектива на икономиката ни да се справи с конкуренцията и пазарните сили в рамките на Съюза. Правителствената програма е ориентирана именно към интензифициране на реформите и преодоляване на трудностите на днешния ден.
Редовният доклад за 2001 година отчита, че България поддържа добро темпо на изравняване на законодателството с това на Европейския съюз.
Отбелязваме, че изпълнението на критериите и оценката на основата на принципите за индивидуално третиране, диференциация и капацитет да се преговаря в ускорен ритъм ще бъдат определящи при вземането на решение в края на следващата година за това кои от страните-кандидатки са готови да се присъединят към ЕС и в каква времева рамка.