Колите на бъдещето ще са изцяло електрически, безпилотни, свързани към високоскоростни комуникационни мрежи... и безплатни. Вероятно ще са и китайски.

Поне такава е визията на Дзя Юетин – милиардер, предприемач и представител на нов клас китайски граждани, които виждат как технологичната им експертиза ще промени автомобилната индустрия и ще узурпира Tesla Motors – американският пионер в производството на луксозни електромобили.

„Tesla е чудесна компания и отведе глобалната автомобилна индустрия към ерата на електрическите превозни средства. Но ние не просто създаваме кола. Възприемаме автомобила като смарт мобилно устройство на четири колела, което по същество не се различава от телефон или таблет”, обясни Дзя в интервю за Reutеrs във връзка с дейността на компанията му Le Holdings Co. (LeEco).

„Надяваме се да изпреварим Tesla и да поведем индустрията към нова епоха”, посочи той.

Очертава се вълна от стартъпи в сферата на електромобилите в Китай, след като правителството отвори автомобилната индустрия за заможните технологични компании, които да дадат тласък на пренасочването към по-чистите електрически превозни средства като евентуална алтернатива на автомобилите, използващи бензин.

Като знак за намерението си 43-годишният Дзя Юетин миналата седмица представи концептуалния електрически суперавтомобил LeSEE – съперник на Model S на Tesla. „Умната, свързана и самоуправляваща се” кола ще бъде изложена на тазседмичния автосалон в Пекин.

Tesla - революция или финансов кошмар

Tesla - революция или финансов кошмар

Дали американският производител е подценен или надценен? Отговорът на експерт

LeEco се надява да започне производството на модела до няколко години в завод, който се строи близо до Лас Вегас от американския стратегически партньор Faraday Future, в който Дзя е инвестирал. Колите ще се продават в САЩ и Китай. По-нататък планът на компанията е да произвежда електромобили и в Китай – вероятно чрез партньорство с BAIC Motor.

Уеб-свързаните електрически коли ще имат „подривен” модел на ценообразуване, подобен на телефоните и телевизорите, които LeEco продава на китайския пазар. Компанията на Дзя Юетин, често наричана китайският Netflix, ще продава филми, ТВ сериали и предавания, музика и друго съдържание и услуги на шофьорите на автомобилите си. Затова и той казва, че „един ден автомобилите ни ще бъдат безплатни”. В по-близкото бъдеще вероятно моделът ще е „удвоена производителност на половин цена”.