1.4 милиона лева е похарчил Кризисният щаб за 1 месец и три дни дейност.

Около 12 000 тона битови отпадъци са събрани и депонирани.
Близо 46 000 кубически метра едри битови отпадъци са отстранени, около 100 000 дка. столични площи са ръчно изметени, 6 000 дка. ръчно измити, отчете шефът на Кризисния щаб в София Тодор Модев.

Той подчерта, че 333 са нерегламентираните сметища, от тях Кризисният щаб е ликвидирал 73 и че тази дейност трябва да продължи и общинските администрации не бива да допускат възстановяване на мръсотията.

За финансови разходи Тодор Модев обясни, че щабът е плащал основно за услугите, извършвани от фирмите и то по цени, които не включват печалба.

Законът за Суходол гарантира изпълнението на проекта за завод за боклука, подчерта зам.-министърът на екология Чавдар Георгиев. Той изтъкна, че в текста изрично е посочено, че бенефициент на средствата от ЕС е София и че специално са настоявали да влезе такава гаранция в законопроекта, за да няма спекулации.

Георгиев уточни, че за завода за боклук на София са необходими 183 милиона евро, от които 81 милиона от оперативна програма Околна среда.

Заместник министърът каза още, че се очертава дефицит от 50 милиона, което биха могли да се осигурят от европейки финансиращи институции.
След като се задейства бъдещия завод вероятно част от такса смет ще бъде изразходвана за работата му, каза Георгиев.

Ако Законът за управление на битовите отпадъци на столицата влезе в сила, държавата ще се нагърби с търсенето на нова площадка за столичния боклук след 1 януари, каза още Георгиев.

По време на работата на щаба по специалната телефонна линия са постъпили 1489 сигнала от недоволни граждани. Те касаят основно нерегламентирани сметища, препълнени контейнери, за замърсени детски градинки, пространства около училища и др.