Цената на природния газ за първото тримесечие на 2010 г. ще бъде с 10.45 на сто по-висока, обяви Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Припомняме, от Булгаргаз бяха поискали цена на суровината от 437,80 лв/1000 куб.м., или 17,02% увеличение, но комисията, отчитайки различните фактори взе решение увеличението от първи януари да е с 39,11 лв, или 10,45 на сто.

Парното в София поскъпва от началото на годината с 4.89 на сто. Това стана ясно след заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Увеличението:
София - 4,89%
Пловдив - 5,09%
Плевен - 5,14%
Шумен - 5%
Варна - 6,06%
Враца - 5,82%
Бургас - 5,32%
Велико Търново - 3,44%
Казанлък - 5,1%
Разград - 7,25%

В различните дружества цената ще бъде вдигана с различни проценти, но като цяло увеличението ще е средно 5%.

В Пловдив увеличението е с 5.09 на сто, в Плевен - с 5.14 на сто, в Шумен - с 5 на сто.

Във Варна - с 6.06 на сто, във Враца - с 5.82 на сто, в Бургас - с 5.32 на сто, във Велико Търново - с 3.44 на сто, в Казанлък - с 5.1 на сто, в Разград - със 7.25 на сто.
  
Предвиденото увеличение в Правец е с 4.4 на сто, въпреки че там топлофикацията не работи. Тъй като дружеството има лиценз,
влиза в модела за изчисление на промените в цените на топлоенергията, поясни Семерджиев.

По-рано стана ясно, че поскъпването на парното отопление може да бъде в рамките на около 4 на сто, а не с предвижданите 10 на сто.

Tова заяви министър Трайчо Трайков след заседание на кабинета, на което беше приета Наредба за регулиране на цените на природния газ.

Така става възможно енергийният регулатор да определи по-ниски цени на синьото гориво, а от там и на парното за следващото тримесечие на годината.

С промените надценката, която получава "Булгаргаз", се намалява от 3 на до 2%.

Дава се възможност цените на природния газ да се определят за по-дълъг период, което да позволи и да няма рязка промяна в цените на парното през отоплителния сезон.

Във Варна и Враца увеличението на цените на топлоенергията ще бъде с около 6 процента. През следващите три месеца природният газ ще се продава с 10.42 на сто по-скъпо.

Правителството реши да бъде отмени лицензионния режим за занаятчиите, съобщи още Трайков. По думите му досега те са били натоварени със задължително членствов занаятчийки камари.

Правителството редуцираи съществуващите досега 127 занаятчийки професии.

Неоснователно в този списък са професии като корабостроене, медийна техника, медиен дизайн и други подобни, посочи той.

Повече браншови организации са подкрепили решението на кабинета.