11 вековни дървета в ПП "Странджа" ще бъдат обявени за защитени, съобщиха от БНТ, позовавайки се на Изпълнителна агенция по горите. Вековните гори в ПП "Странджа" представляват 29 % от територията на парка.

Предложението е на комисия, съставена от представители на парковата дирекция, МОСВ и горските стопанства в региона.

Според експерти, предложените вековни дървета са на възраст над 250-300 години, които са мнго стари дъбови индивиди - лъжник, зимен дъб и цер.

Към настоящия момент 21 са вековните дървета, които са със статут защитени на територията на ПП "Странджа". Най-голямата част от тях са от ендемичния вид Странджански дъб. Като гъстота са на територията на царевското село Кости.

Избираме европейско дърво на 2020 г.

Избираме европейско дърво на 2020 г.

Международният конкурс започва от утре

Най-старото монументално живо дърво на територията на ПП "Странджа" е близо 1 000-годишен дъб благун, в землището на с. Заберново, където тази година на 9 и 10 май ще се порведе 17-ти Фестивал на зелениката.

Странджанският дъб носи народното наименование лъжник поради неговата прилика с други наши дъбове - по листата прилича на източния горун, по кората - на цера, по жълъдите - на летния дъб. Счита се че е древен вид и родоначалник на останалите наши дъбове.

Странджанският дъб е представител на понтийско-евксинската флора с единствено разпространение за територията на България - в Странджа. Този вид е включен в Закона за биологичното разнообразие като рядък, реликтен вид, разпространен в Мала Азия и Кавказ.