Здравният министър проф. Костадин Ангелов призна за проблем между комуникацията между общопрактикуващите лекарите и аптеките, както и за това, че болниците ни не са подготвени. Това не са европейски болници, няма асансьори, няма сграден фонд от 21 век, някои от болниците са на по 140 години, но и в Америка има такива болници, но те не изглеждат така, призна здравният министър при искане да коментира двата трагични случая, при които починаха двама пациенти на стълбите и пред лечебното заведение. Самият той е поръчал случаите от Пловдив да бъдат разследвани от прокуратурата.
Проблемите в системата са, защото тя не е дореформирана. Към момента и личните лекари и болниците функционират като търговски дружества. Но не сега в момент на криза е моментът здравната система да се реформира, обясни Костадин Ангелов.
Трябва да направим държавни болници, многопрофилни и стратегически болници. Сега виждаме на кои болници можем да разчитаме, посочи той и настоя болниците да станат европейските и такива, каквито ги виждаме по филмите.
"Ако продължим с неразбирането на мерките, неспазването на мерките, толерирането на мнения и показването им, че това е една лъжа, че няма коронавирус, че мерките са измислени, за да пречат на хората, продължаваме да горим маски, да бием лекари и сестри и продължаваме да обясняваме как са бяла мафия, ще загубим и тези хора", категоричен бе здравният министър. Той отново призова за разбиране и взаимна съпричастност в обществото.
Отвътре нещата изглеждат страшно и апелът ми е - подкрепяйте лекарите, настоя проф. Ангелов. В момента не можем да се лутаме от едната крайност в другата - трябва да градим силата на здравеопазването там, където е слабото място, акцентира здравният министър.
Той предупреди, че лечението с антибиотици ще доведе до тежка резистентност и след време хората ще умират от бактериални инфекции, които няма да могат да бъдат контролирани от лечебните заведения.
България разполага с около 19 000 лекари и 20 000 сестри, а и страната не е единствената, в която не достига медицински персонал, посочи още Ангелов. Той описа и пътя на миграция на медицинските специалисти: Източна Европа - Германия - скандинавските страни - САЩ.
Всичко, което се случва, е факт от тази пренатовареност на системата, но системата е такава, каквато сме си я направили ние, ние в последните 20 години, обясни Ангелов, който не вижда никакъв смисъл да подава оставка в тази ситуация, именно за да поеме лична и политическа отговорност.
Работим и правим всичко по силите си, с това разполагаме, не можем да сменим системата в момента и е по-добре да спрем да я критикуваме и да се консолидираме и да се опитаме да се справим с кризата. Затова и Ангелов призова да се даде глътка въздух на медицинския персонал, който е преуморен и изтощен и да се отнася обществото с разбиране към тях. Също така призова да се спазват и мерките.
Tong
на 20.11.2020 в 15:36:21 #4burningchrome - имам предвид цялостното положение, не само тествете. По цяла Европа са се използатворили. Пролетта реално не можеше да се ходи на лекар (сега не знам как е). И въпреки страховитите мерки знаем как измираха хора и как се справяше здравната система. Сега са затворени и са с 25%, ние сме с 30-40% отворени. Познай какво ще стане като отворят отново. Или до май ще си стоят вкъщи? Не ми се вярва.... Чака ни зимната игра - отворено-затворено. Пак казвам - в цяла континентална Европа + Обединеното кралство, само германците имат някаква идея какво правят и как да го правят. Другите далеч не са за пример.
burningchrome
на 19.11.2020 в 18:39:48 #3В Белгия БЯХА по зле, но хората следват мерките и в момента са доста по-добре. В Белгия % на положителните тестове ± 25%, в България ± 40%. Познай кой е по зле.
natalie-t
на 19.11.2020 в 16:23:47 #2Важното е че Бойко, Корнелия и т.н ги излекуваха, за нея място има във ВМА, другите да мрат по стълби. И защо с сега е претоварена системата изведнъж нали капацитет имаше.
Tong
на 19.11.2020 в 13:22:51 #1Те пък в Европата цъфнали и вързали. Само в Германия се отличават - Франция, Белгия, Италия, Испания - даже са по-зле от нас....