Твърденията, че всяка година се отделят повече средства за здравеопазване не отговарят на истината. Това съобщават от пресцентъра на България лекарски съюз (БЛС).
Днес се е провел извънреден Събор на Български лекарски съюз, като делегатите са приел параметрите и условията и са дали мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към НРД за Медицински дейности 2023-2025 г.
От БЛС изтъкват, че здравната система се задъхва, търпението на медиците се изчерпва, а твърденията, че всяка година се отделят повече средства за здравеопазване не отговарят на истината. Напротив, на фона на нарастващата и инфлация и включването на нови дейности, покривани от НЗОК, парите за здраве реално са по-малко от старта на реформата преди повече от 20 години, категорични бяха делегатите на 78-ия Извънреден Събор на БЛС.
Те твърдо заявяват, че при настоящото ниво на финансиране е невъзможно да се постигне европейско качество на медицинската помощ, нито да се задържат или привлекат медицински кадри със съответстващо на техния труд възнаграждение.
БЛС изтъква, че здравната вноска в България е най-ниската в Европейския съюз — едва 8%, което води до хроничен дефицит в системата и възпрепятства устойчивото ѝ развитие. Страната ни отделя най-нисък процент от БВП за здравеопазване в целия ЕС — факт, който пряко се отразява на достъпа и качеството на медицинската грижа за българските граждани, коментира още БЛС.
Лекарите подчертават още, че болници и медицински центрове ежедневно работят на ръба на оцеляването, а медицинските специалисти са поставени в ситуация, в която за европейска работа получават възнаграждение, което не отговаря дори на минималните стандарти в съюза.
"Не може да се очаква европейско здравеопазване с балкански бюджет. Не може да се изискват резултати, които не са осигурени с реални инвестиции. Достойното заплащане, модерното оборудване и достъпът до качествени услуги са невъзможни без съответстващо на нуждите финансиране", се посочва още в позицията на БЛС.
В тази връзка Съборът на Българския лекарски съюз призовава за:
- Повишаване на здравната вноска и гарантиране на пълното ѝ внасяне от страна на държавата.
- Увеличаване на процента от БВП, отделян за здравеопазване, в съответствие със средноевропейските нива на зоната, към която сме се насочили.
- Изграждане на ясна и дългосрочна национална стратегия за устойчиво финансиране и развитие на здравната система, гарантиращо здравната сигурност на българските граждани.