Цените на лекарствата за злокачествени заболявания в България са се увеличили десетократно за последните 15 години, като само за 2025 г. разходите на НЗОК по това перо достигат 2,358 млрд. лв., алармира в интервю за БНР бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев.
Той остро критикува настоящия модел на лекарствена политика, като посочи, че само за онкомедикаменти Здравната каса харчи 1,53 млрд. лв., а цените на някои лекарства са скочили от 200 до 400% след прехвърляне на обществените поръчки към самите болници. Той подчерта, че има разлики в цените до 28 пъти за един и същ медикамент, което според него е "масова злоупотреба" и пряк резултат от липсата на централизирана лекарствена политика.
"Когато НЗОК за първи път централизира търг, общите разходи бяха 524 млн. лв. Сега говорим за над 2,3 милиарда. А от 1 до 28 пъти разлика в цената? Това е колосална злоупотреба", заяви д-р Семерджиев.
Той призова да се върне практиката Министерството на здравеопазването да провежда централни обществени поръчки с еднакви цени за всички лечебни заведения, както препоръчва и окончателното решение на ВАС по дело, водено над 4 години.
Бившият министър не спести критики и към влиянието на фармацевтичния лобизъм, който според него е "изключително силен" и влияе на решения в ущърб на обществения интерес.
"Много хора са изкушени. Много решения се вземат не в полза на пациентите, а в полза на пазара", предупреди той.
Семерджиев припомни, че именно той е въвел механизъм за образуване на пределни цени чрез Наредба от 2000 г., базирана на най-ниските цени от 47 европейски държави. Този модел е бил заменен през 2019 г. с нов, ориентиран към богати държави като Германия, Белгия и Финландия, което според него е довело до драстично завишени референтни стойности, несъразмерни на българския БВП.
Семерджиев определи като "ярка злоупотреба" практиката пациенти да купуват човешки албумин по време на болнично лечение, при положение че медикаментите се покриват от НЗОК. Той подчерта, че от 373 болници, които имат договор с Касата, само 205 разполагат с реална болнична аптека, което поставя под въпрос легитимността на останалите.
Бившият министър категорично отхвърли тезата, че държавата "налива средства в здравеопазването" и заяви, че НЗОК е единствената фискално неутрална институция, а държавата внася едва половината от дължимите осигуровки за своите граждани. Частният сектор, по думите му, плаща два пъти повече от държавата, а България остава на последно място в ЕС по разходи за здраве като дял от БВП.
Д-р Семерджиев отбеляза, че доклад на ДАНС за антибиотична резистентност е довел до въвеждане на електронните рецепти, което е опит за овладяване на хаоса. Той коментира и идеята за референдум против въвеждането на еврото, като заяви, че не вярва президентът Радев да цели отдалечаване от Европа, а по-скоро извършва "преброяване на политически сили"